PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Trójmiasto pełne biur, jednak najważniejsi są ludzie

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 27 lis 2015 14:49

Trójmiasto pełne biur, jednak najważniejsi są ludzie Prelegenci sesji biurowej Property Forum Trójmiasto 2015

Pod koniec trzeciego kwartału 2015 r. Trójmiasto miało 541 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, w której pracowało ok. 60 tys. osób. Potrzeby rynku są jednak większe.

REKLAMA

Jeśli tempo rozwoju rynku biurowego w Trójmieście się utrzyma, to najemcy nie będą mieli z kim pracować w nadchodzących latach. Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest dostosowanie kształcenia do potrzeb przyszłych pracodawców.

- Uczelnie muszą rozmawiać z biznesem. Nasza szkoła przestawiła wszystkie kierunki na profil praktyczny. Zapytaliśmy firmy z sektora usług wspólnych, jakich kompetencji od pracowników oczekują i pod to ułożyliśmy program kształcenia. Efekt był taki, że ponad 80 proc. absolwentów dostało pracę – tłumaczy Teresa Martyniuk, rektor Sopockiej Szkoły Wyższej.

Dodaje, że jest to szczególnie istotne, ponieważ kandydaci na studia wciąż wybierają głównie kierunki humanistyczne. – Błędem było zlikwidowanie matematyki na maturze, bo nasz rynek pracy potrzebuje ludzi myślących analitycznie. Można to naprawić i przekwalifikować humanistów – uważa rektor Teresa Martyniuk.

Gdańsk zasysa ludzi z innych miast

W tym roku w Gdańsku rozpoczęły się projekty, które stworzą 2-2,5 tys. miejsc pracy. - Jeśli to tempo wzrostu się utrzyma, to przekwalifikowanie pracowników nie wystarczy. Musimy zasysać ludzi z innych miast. Trzeba im stworzyć warunki mieszkaniowe, aby zachęcić ich do przeprowadzki. Doskonałym przykładem jest stworzony przez Hossę w Garnizonie projekt nazwany Clipsterem. Na razie przewidziano tam kilkanaście mikrokawalerek, ale docelowo będzie kilkadziesiąt. Należy budować takie miejsca – twierdzi Alan Aleksandrowicz, prezes zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Nie do końca zgadza się z nim Mikołaj Konopka, wiceprezes zarządu Euro Styl Development, według którego mieszkaniówka nie definiuje rozwoju rynku biurowego. Rozróżnia on dwa typy najemców. – Pierwszym są firmy, które nie wiedzą, czy dany rynek będzie im odpowiadał na dłużej, dlatego stawiają na oczywiste lokalizacje z dobrą komunikacją miejską, takie jak Oliwa, ul. Łużycka w Gdyni, albo Stare Miasto w Gdańsku – tłumaczy Mikołaj Konopka.

Do drugiego typu zalicza przedsiębiorstwa działające w Trójmieście od wielu lat, które wybierają lokalizacje biurowe na podstawie analizy potrzeb pracowników oraz w pobliżu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. – Kolej umożliwia budowanie ekstensywne. Chodzi przede wszystkim o możliwość stworzenia dużej liczby miejsc parkingowych. To jest bardzo istotne dla dojrzałych pracowników – dodaje wiceprezes Euro Styl Development.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA