PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Trójmiasto potrzebuje kolejnych projektów biurowych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 lis 2013 19:36

Trójmiasto potrzebuje kolejnych projektów biurowych

Od kilku lat biurowce wyrastają jak grzyby po deszczu, zmieniając oblicze wielu polskich miast. Jest to przede wszystkim zasługa dynamicznego rozwoju sektora usług biznesowych. Nie inaczej jest w Trójmieście, gdzie podaż powierzchni biurowych zbliża się do granicznej wielkości 500 000 mkw., co może jeszcze bardziej przyspieszyć rozwój tego rynku.

REKLAMA

Rynek powierzchni biurowych w Polsce zaczął się kształtować wraz z gospodarką wolnorynkową, która otworzyła drzwi dla zagranicznych inwestycji w kraju. Początkowo koncentrowały się one w Warszawie. Z czasem swojej szansy na wyrwanie kawałka inwestycyjnego tortu zaczęły szukać regiony, wykorzystując przede wszystkim ogromny potencjał Polski w rozwoju sektora usług outsourcingowych (BPO/SSC). Najszybciej zrobiły to Kraków i Wrocław, które dzisiaj są już znaczącymi ośrodkami usług biznesowych, nawet w skali Europy. W pogoni za nimi jest teraz Trójmiasto.

Trójmiasto przez wiele lat pozostawało daleko w tyle za innymi ośrodkami, a myślenie o biurowcach z prawdziwego zdarzenia rozpoczęło się dopiero w 2006 roku.

- Przez długi czas brakowało skutecznej promocji Trójmiasta, jako jednej dużej aglomeracji, co skutecznie robiły już Kraków i Wrocław. A ponieważ nie było zainteresowania inwestorów, nie budowano biurowców - komentuje Maciej Brożek z firmy Torus, dewelopera m.in. gdańskiej Alchemii.

Sukcesy innych aglomeracji zachęciły lokalne władze do konsolidacji sił i włączenia się do walki o inwestorów. Swoją cegiełkę dołożyli też lokalni deweloperzy, którzy podjęli ryzyko spekulacyjnej budowy pierwszych nowoczesnych parków biurowych. Zapoczątkowane w 2007 roku inwestycje Łużycka Office Park (Allcon) i Arkońska Business Park (Torus), szybko jednak znalazły najemców.

- Oba projekty zostały dostarczone w momencie boomu inwestycyjnego. Trójmiasto zyskało potencjał biurowy, więc pojawiło się też zainteresowanie poważnych firm - dodaje Maciej Brożek.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. W Trójmieście powstały pierwsze duże centra outsourcingowe firm Thomson Reuters oraz Arla Foods, a po nich kolejne - Lufthansa czy Sony Pictures. Rozwój rynku spowolnił odrobinę światowy kryzys (2008-2009), jednak od 2010 roku obserwujemy stały wzrost. Rok 2011 okazał się rekordowym pod względem nowej powierzchni biurowej zaabsorbowanej przez nowych najemców (blisko 40 tys. mkw., co stanowiło wówczas ok. 10 proc. całkowitej podaży powierzchni biurowej w Trójmieście).

Według danych CBRE zasób powierzchni biurowej w Trójmieście pod koniec III kwartału 2013 roku wyniósł 415 tys. mkw., (trzeci wynik w kraju wśród miast regionalnych, za Krakowem i Wrocławiem). W budowie pozostaje kolejnych 80 tys., więc gdy realizowane obecnie inwestycje zostaną ukończone, całkowita podaż powierzchni biurowej zbliży się do granicy 0,5 mln mkw.

Co więcej, plany deweloperów zakładają rozpoczęcie budowy kolejnych biurowców. Najbardziej prawdopodobna wydaje się bliska realizacja kolejnych etapów istniejących kompleksów (Alchemia, BCB Business Park, Garnizon.biz, Olivia Business Centre), jak również pierwszej fazy projektu Tryton, co jeszcze bardziej zwiększy potencjał regionu.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA