PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Trójmiejski rynek biurowy idzie na rekord

  • Autor: propertynews.pl
  • 14 gru 2017 07:36

Trójmiejski rynek biurowy idzie na rekord Michał Rafałowicz, dyrektor regionu pomorskiego w Cresa Polska

Najemcy biurowi dostrzegli potencjał Trójmiasta. W pierwszych trzech kwartałach absorpcja powierzchni biurowej osiągnęła tam rekordowy wynik 62,6 tys. mkw., przy średniej wartości dla ostatnich 5 lat wynoszącej niecałe 39 tys. mkw. - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Cresa „Occupier Economics: Rynek biurowy w Trójmieście III kw. 2017”.

REKLAMA

Z zasobami na poziomie 693 tys. mkw. Trójmiasto znajduje się na podium miast regionalnych w Polsce, zaraz za Krakowem i Wrocławiem, pod względem wielkości rynku biurowego.

- Jakość życia, rozwój Pomorskiej Kolei Metropolitalnej czy duża liczba studentów to tylko niektóre czynniki zachęcające firmy do rozwoju swojego biznesu w aglomeracji. Najczęściej wybierają przy tym takie kompleksy i budynki biurowe jak Alchemia, Olivia, Garnizon czy Neptun” – mówi Michał Rafałowicz, dyrektor  regionu pomorskiego w Cresa Polska.

Zasoby powierzchni biurowej w Trójmieście powiększyły się od początku roku o 62,5 tys. mkw., ponieważ do użytku oddanych zostało sześć projektów, w tym Alchemia – faza III (36 tys. mkw.), BCB Business Park – B2 (9 250 mkw.) i Tensor Z (6,6 tys. mkw.). W budowie wciąż pozostaje blisko 135 tys. mkw. Kończy się między innymi realizacja najwyższego budynku w Trójmieście – Olivia Star (ok. 40 tys. mkw.), którego oddanie do użytku przewidziane jest na grudzień tego roku.

Ilość pustostanów na koniec III kw. wyniosła 58,5 tys. mkw., co stanowiło 8,4 proc. całkowitych zasobów biurowych regionu (spadek o 3,6 p.p. rok do roku). Od początku roku podpisano umowy najmu na łączną powierzchnię 95 050 mkw., co stanowi wzrost o blisko 60 proc. w stosunku do wyniku zanotowanego w identycznym okresie ubiegłego roku. Największą nową umową od początku roku jest ekspansja Amazon w Olivia Business Centre (7 100 mkw.), a także wynajęcie przez firmę Swarovski 6 100 mkw. w Yoko. Grupa Energa przedłużyła umowę na 15,1 tys. mkw. w budynku Olivia Gate w kompleksie Olivia Business Centre.

- Rozwój rynku powierzchni biurowych w Trójmieście ma znaczący wpływ na poziom bezrobocia, który obecnie wynosi tam tylko 3,2 proc. Zatrudnienie w sektorze finansowym i biznesowym na koniec 2017 roku powinno przekroczyć 81,1 tys. Dzięki dostępności kadry ze znajomością języków skandynawskich i wielu połączeniom z krajami nordyckimi spodziewamy się wejścia na ten rynek kolejnych firm z rejonu nadbałtyckiego – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Najemca 2017-12-14 18:14:46
    Budować, budować i jeszcze raz budować !!!! Szczęśliwy korpo najemca.
  • Ramon 2017-12-14 16:32:49
    Ponad mion metrów kw biur trafiło w tym roku do najemców w całym kraju: walterherz.com/pl/a/ponad-milion-metrow-kw-biur-trafilo-w-tym-roku-do-najemcow

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA