PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Trójmiejski rynek biurowy na fali. Kto przejmie stery?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 wrz 2016 14:54

Trójmiejski rynek biurowy na fali. Kto przejmie stery? Karol Patynowski

Dobry wizerunek regionu i szereg inwestycji infrastrukturalnych wpływają na popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe. Głównym motorem rozwoju rynku pozostają firmy z sektora usług dla biznesu.

REKLAMA

- Popyt na biura w Trójmieście utrzymuje się na wysokim poziomie. Po bardzo dobrym wyniku w roku 2014, kiedy to najemcy podpisali umowy na 66 500 mkw., 2015 przyniósł rekordową ilość wynajętych powierzchni biurowych - ponad 107 tys. mkw. W I poł. 2016 r. firmy podpisały umowy na 37 tys. mkw., z czego kilkanaście kontraktów dotyczyło powierzchni większej niż 1 000 mkw. - informuje Karol Patynowski, dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL

 

Trójmiasto wyróżnia się na tle innych ośrodków biurowych w Polsce dużą dostępnością pracowników z dobrą znajomością niszowych języków obcych (w tym norweskiego, szwedzkiego, fińskiego i duńskiego). Dodatkowo, niedawne usprawnienia infrastrukturalne wpłynęły znacząco na wizerunek regionu jako atrakcyjnej lokalizacji dla centrów nowoczesnych usług dla biznesu.

- Trójmiasto jest czwartym ośrodkiem SSC/BPO w Polsce, po Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Według ABSL, w centrach usług dla biznesu w regionie pracuje 16 900 osób. Wzrost sektora generuje nie tylko rozwój rynku pracy, ale przekłada się również na rozwój rynku biurowego - wyjaśnia Karol Patynowski.

Firmy z tej branży utrzymują wysokie tempo rozwoju wraz z pozyskiwaniem nowych klientów i zleceń - rozszerzają zakres świadczonych usług o obsługę coraz bardziej zaawansowanych procesów i zatrudniają nowych pracowników. W efekcie, centra usług - przedłużając umowy najmu, zawierając nowe kontrakty i dobierając więcej powierzchni – generują rozwój rynków biurowych, szczególnie poza stolicą. Podobny trend można zaobserwować w Trójmieście - w I poł. 2016 r. 56 proc. popytu na biura w regionie wygenerowały właśnie firmy z sektora usług dla biznesu.

Podaż

W ostatnich dwóch dekadach Trójmiasto stało się ważnym oraz dynamicznie rozwijającym się rynkiem biurowym. Od 2008 r. podaż biur w regionie zwiększyła się prawie trzykrotnie (od ok. 230 000 mkw. na koniec 2008 r. do ok. 630 000 mkw. na koniec czerwca 2016 r.). Oznacza to, że Trójmiasto jest czwartym co do wielkości rynkiem biurowym w kraju – po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

Gdańsk to główne centrum biurowe aglomeracji, oferujące 450 000 mkw. nowoczesnej powierzchni w ramach biurowych klastrów na północy (Oliwa, Wrzeszcz) czy południowym zachodzie (przy lotnisku i trasie WZ). Zasoby biurowe Gdyni to prawie 147 000 mkw., przede wszystkim w centrum i na południu miasta (dynamicznie rozwijający się region Łużyckiej). Sopot utrzymuje swój turystyczny charakter, oferując 33 tys. mkw. biur.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA