PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Trójmiejski rynek biurowy rozpoczyna nowy etap w rozwoju

  • Autor: propertynews.pl
  • 18 wrz 2015 15:19

Trójmiejski rynek biurowy rozpoczyna nowy etap w rozwoju Alchemia

Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście wynosi już blisko 540 tys. mkw., z czego aż 70 proc. zlokalizowanych jest w Gdańsku - wynika z danych Cushman & Wakefield. Trójmiejski rynek biurowy wyraźnie dojrzał, na co wskazują zarówno skala i jakość najemców, jak również rosnące zainteresowanie ze strony funduszy inwestycyjnych.

REKLAMA

Biurowe Trójmiasto w liczbach

Według danych międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield aktualna łączna podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście wynosi 538.750 metrów kwadratowych, z czego w Gdańsku zlokalizowane jest aż 380.800 mkw. (nieco ponad 70 proc.), a w Gdyni 127.850 mkw. (niecałe 24 proc.). Pozostała, symboliczna część, przypada na Sopot, który z naturalnych względów pełni inną, ważną dla aglomeracji funkcję. Dla porównania, w 2010 roku łączna podaż powierzchni biurowej w Trójmieście wynosiła nieco ponad 300 tys. mkw. Na Gdańsk przypadało wówczas nieco ponad 186 tys. mkw. (ok. 62 proc.), a na Gdynię 85 tys. mkw. (ok. 28 proc.). Liczby te mają oczywiście swoje odzwierciedlenie w ilości wynajmowanej powierzchni, z czego większość pochłaniają inwestycje zagranicznych podmiotów, głównie sektora nowoczesnych usług dla biznesu (BPO/SSC) oraz IT. W ubiegłym roku w Trójmieście wynajętych zostało 62.500 mkw. (53.900 mkw. w Gdańsku i 8 600 mkw. w Gdyni). Tegoroczne wartości są jeszcze bardziej imponujące, bo tylko w I i II kwartale wynajętych zostało 52 500 mkw. (40.150 mkw. w Gdańsku i 11.700 mkw. w Gdyni). Dane te nie obejmują największej do tej pory transakcji najmu na trójmiejskim rynku sfinalizowanej w lipcu. Amerykański gigant sektora finansowego, firma State Street, wynajęła w kompleksie Alchemia w Gdańsku ponad 14 tys. mkw. Jest to jedna z największych transakcji na rynku biurowym w Polsce w tym roku.

- W ostatnich dwóch latach widoczne jest zwiększenie dynamiki rozwoju rynku trójmiejskiego i stabilizacja sytuacji na linii podaż/popyt. Za sukces na tym rynku odpowiadają głównie lokalni deweloperzy. W ciągu ostatnich pięciu lat rynek trójmiejski podwoił swoją wielkość, z czego znaczna część przypada właśnie na ostatnie dwa lata. Przewidujemy, że w ciągu najbliższych 15 miesięcy wielkość rynku przekroczy 620 000 mkw - komentuje Krzysztof Misiak, Partner, Manager Sekcji Miast Regionalnych w dziale powierzchni biurowych firmy Cushman & Wakefield.

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA