PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Trójmiejskie Eldorado

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 lis 2016 16:30

Trójmiejskie Eldorado Alchemia

W ciągu zaledwie dekady rynek biurowy w Trójmieście zdążył dojrzeć. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat podaż nowoczesnej powierzchni biurowej podwoiła się osiągając poziom blisko 630 tys. mkw. W latach 2017-2019 na rynek ma trafić kolejne 200 tys. mkw. i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec biurowego boomu nad morzem.

REKLAMA

- Ze względu na deficyt atrakcyjnych powierzchni biurowych Trójmiasto przez długi czas było postrzegane przez zagranicznych inwestorów jako niewykorzystany jeszcze talent pool z dostępnością kadry i atrakcyjnymi warunkami zatrudniania. Potrzeba było jednak inwestycji biurowych, żeby ten potencjał uwolnić  – komentuje Adam Schroeder, starszy negocjator w dziale powierzchni biurowych Cushman & Wakefield.

W 2008 roku na rynku pojawiły się inwestycje Arkońska Business Park (Torus) oraz Łużycka Office Park (Allcon Investment), które w kolejnych latach zostały znacznie rozbudowane. Budowa pierwszych kilkuetapowych inwestycji dała pozytywny sygnał zagranicznym inwestorom, którzy w latach 2007-2008 zdecydowali się na otwarcie biura w Trójmieście (m.in.: Arla Foods, Axciom, First Data, Geoban czy Thomson Reuters).

– Arkońska Business Park był pierwszym parkiem biurowym w Gdańsku, a jego budowa zbiegła się rzeczywiście z pierwszą poważną falą inwestycji firm sektora BPO/SSC w Trójmieście – komentuje Maciej Brożek, Pełnomocnik ds. Rozwoju w firmie Torus.

Zwiększający się popyt został na ponad rok zahamowany przez światowy kryzys finansowy, jednak z początkiem nowej dekady wystartowały kolejne projekty, znacznie większej skali.

W ciągu 5 lat zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście wzrosły o ok. 100 tys. mkw. i w  2011 podaż wynosiła już ponad 317 tys. mkw. To wtedy rozpoczął się prawdziwy boom, który sprawił, że wciągu następnych 5 lat powierzchnia biurowa powiększyła się dwukrotnie. W 2011 w fazie budowy były pierwsze etapy Alchemii, Olivia Business Centre, Garnizonu oraz BCB, a w planach były również kolejne etapy tych projektów. Deweloperów do budowy kolejnych etapów motywował wzrost popytu, który w 2011 wyniósł rekordowe w tamtym czasie blisko 50 tys. mkw.. Przez następne lata ilość projektów biurowych znacznie się zwiększyła.

Sukces lokalnych deweloperów i rosnące zainteresowanie regionem ze strony inwestorów sprawiły, że w Trójmieście pojawili się również więksi, zewnętrzni deweloperzy. W pierwszej połowie 2016 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej zwiększyły się o 52 tys. mkw., osiągając poziom ok. 630 tys. mkw.. Wskaźnik pustostanów utrzymuje się wciąż na dobrym dla rynku poziomie, blisko 13 proc., jednak wraz z komercjalizacją oddanych w tym roku do użytku obiektów (Tryton Business House oraz C200) rynek coraz bardziej wyczekiwać będzie zakończenia budowy kolejnych obiektów w ramach wieloetapowych inwestycji, które ze względu na skalę znacznie zwiększą ilość dostępnej na rynku powierzchni.

  • S 2016-11-13 21:46:13
    Jakie "trójmiasto"? 90% inwestycji jest w Gdańsku! To nie żadne "trójmiasto" tylko Gdańsk, w Gdyni nie ma inwestycji, to śmiech na sali. Proszę nie używać określenia "trójmiasto" bo to obraża gdańszczan. Gdynia już od lat podczepia się pod sukcesy Gdańska pod hasłem "trójmiasto", to żałosne.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Zinel

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA