PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Trudny proces reaktywacji DH Smyk

  • Autor: Anna Liszka
  • 12 lis 2014 09:43

Trudny proces reaktywacji DH Smyk

Spółka Immobel kupiła budynek dawnego Domu Handlowego Smyk w 2011 roku i po trzech latach przygotowań wreszcie rusza z inwestycją. O potencjale nieruchomości i wyzwaniach związanych z tym projektem rozmawiamy z Bartłomiejem Hofmanem, prezesem firmy.

REKLAMA

Dlaczego spółka Immobel zdecydowała się zainwestować w projekt rewitalizacji DH Smyk?

Kupiliśmy budynek w 2011 roku od poprzedniego właściciela spółki z Grupy Eastbridge. Skłoniła nas do tego wyjątkowa lokalizacja i sam budynek, jego unikalna architektura. Dostrzegliśmy potencjał leżący w rewitalizacji tej nieruchomości. 

Od zakupu nieruchomości minęły trzy lata i wreszcie rozpoczęli Państwo prace budowlane. Czy to krótki czas jak na projekt rewitalizacji budynku objętego ochroną konserwatorską?

Przeszliśmy wszystkie procedury administracyjne, ale czy trzy lata to szybko? - to dyskusyjne. Przez cały czas współpracowaliśmy z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków. To postępowanie dwuetapowe. Ponieważ budynek DH Smyk jest objęty wpisem do rejestru zabytków, najpierw musieliśmy uzyskać pozwolenie na budowę od konserwatora zabytków i dopiero wtedy mogliśmy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę.

Na tym terenie nie obowiązywał miejscowy plan, dlatego też uprzednio musieliśmy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.

Jak wspomniałem wcześniej, nie szliśmy pod prąd tylko ściśle współpracowaliśmy z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków. Słuchaliśmy uważnie, jaka jest intencja Biura w zakresie ochrony zabytku. W ramach długich, prawie dwuletnich, i żmudnych dyskusji z ówczesnym dyrektorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Ewą Nekandą-Trepką, a później z dyrektorem Piotrem Brabanderem wypracowaliśmy kompromis.

Jakie były punkty sporne?

Głównym punktem spornym było to jak chronić konstrukcję żelbetową, ponieważ wymaga ona wzmocnienia. To konstrukcja monolityczna, nie można więc jak w przypadku muru ceglanego wyjąć zniszczone cegły i zastąpić je nowymi. Wycinając i demontując kawałek żelbetu, bezpowrotnie tracimy ciągłość konstrukcji. Jednocześnie wzmacniając konstrukcję żelbetową zatracamy pierwotne proporcje. Dyskutowaliśmy o tym, co należy chronić i w jakim zakresie, co można przebudować, aby budynek mógł dalej funkcjonować.

Immobel ma już doświadczenia związane z rewitalizacją starych budynków i przystosowaniem ich do nowych funkcji. Jaką naukę wyciągnęła spółka z realizacji poznańskiego Okrąglaka?

Założyliśmy nieco dłuższy harmonogram budowy, wybraliśmy rzetelnego generalnego wykonawcę - firmę Doraco, która ma duże doświadczenie w zakresie konstrukcji żelbetowej. Kluczowe w tym projekcie jest bowiem to, aby konstrukcje wzmocnić, tak aby zachowała wszystkie parametry nośne.

Budowa Cedetu zacznie się w tym roku, a zakończenie inwestycji?

Zakończenie inwestycji planowane jest na I kwartał 2017 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • budowlaniec 2014-11-13 13:01:13
    "To konstrukcja monolityczna, nie można więc jak w przypadku muru ceglanego wyjąć zniszczone cegły i zastąpić je nowymi" Trzy lata trwało dochodzenie do tak odkrywczych wniosków. Jestem pod wrażeniem
  • warszawiak 2014-11-12 13:11:10
    Właściwy tytuł tego tekstu to: "Jak zbudować nowy biurowiec w miejscu domu towarowego wpisanego do rejestru zabytków" ! Gratulacje dla stołecznych "konserwatorów" zabytków i dla inwestora !

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA