PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Trwały wzrost w strefie euro polepsza nastroje w branży nieruchomości

  • Autor: Propertynews.pl
  • 14 sie 2017 12:38

Trwały wzrost w strefie euro polepsza nastroje w branży nieruchomości Tarrant Parsons

Znaczne inwestycje w nieruchomości komercyjne mogą doprowadzić do wzrostu wartości kapitałowych w strefie euro nawet o 5 proc. w bieżącym roku - wynika z danych RICS.

REKLAMA

Wiele spośród negatywnych założeń dotyczących gospodarki strefy euro do końca 2016 r. i w roku bieżącym, wynikających z niepewności politycznej wywołanej Brexitem oraz wyborami w Holandii i Francji, nie sprawdziło się – wynika z najnowszej analizy RICS. Zbyt ostrożne prognozy okazały się całkowicie chybione, czego dowodem jest wskaźnik CITI Surprise Index dla strefy euro (oddający wahania pomiędzy oczekiwanymi danymi gospodarczymi o wysokiej częstotliwości a rzeczywistymi wynikami gospodarki), który przekroczył +40 w każdym miesiącu, począwszy od października minionego roku.

Te lepsze od oczekiwanych rezultaty skłoniły komentatorów i decydentów politycznych do skorygowania w górę kreślonych wcześniej przewidywań dotyczących wzrostu. Chcąc jednak ustalić, jak słuszne są te optymistyczne prognozy, ważna jest, zdaniem RICS, ocena stabilności czynników leżących u podstaw aktualnego ożywienia.

Przyspieszenie nadające impuls poprawie koniunktury rozpoczęło się tak naprawdę w 2015 r., napędzane umocnieniem się krajowego popytu. Rzeczywiście, zarówno wydatki gospodarstw domowych, jak i inwestycje, zanotowały od tamtego czasu zdrowy wzrost w każdym kwartale. Biorąc pod uwagę istniejącą wciąż przestrzeń dla wzrostu zatrudnienia, zanim gospodarka osiągnie pełną wydajność, wzrost konsumpcji prawdopodobnie będzie nadal postępował w ciągu najbliższych kilku lat. 

- Pozytywnemu wydźwiękowi danych gospodarczych w Europie towarzyszyła poprawa zaufania w sektorze nieruchomości komercyjnych, co potwierdzają wyniki RICS Global Commercial Property Monitor. Rzeczywiście, od roku 2015 europejskie rynki konsekwentnie osiągają na powrót jedne z najbardziej pozytywnych wyników na świecie, w tym również w zakresie wskaźników nastrojów najemców i inwestorów. Najnowsze dane dotyczące zapytań inwestycyjnych w całym bloku wskazują na roczny wzrost wartości kapitałowych o ok. 5 proc. w pierwszych trzech kwartałach - mówi analityk RICS, Tarrant Parsons.

Równolegle do mocnego popytu wewnętrznego, w ostatnich miesiącach nastąpiło pewne ożywienie w globalnym handlu. W ujęciu rocznym wzrost obrotów w handlu światowym przyspieszył w marcu do 5,6 proc. i był to najszybszy wzrost od 2011 r. Dla strefy euro, będącej znaczącym eksporterem netto towarów i usług, trwałe ożywienie w globalnym wzroście powinno przynieść korzyści jako całości. Na poprawie sytuacji w globalnym handlu w szczególności powinny znacząco skorzystać Niemcy. Z 23 proc. udziałem niemieckiego sektora produkcji w światowej gospodarce (w porównaniu z 12 proc. dla USA i 10 proc. w Wielkiej Brytanii), w 2016 r. kraj ten osiągnął nadwyżkę handlową w wysokości 253 mld EUR.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA