PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ucieczki nie będzie

  • Autor: propertynews.pl
  • 18 paź 2016 07:06

Ucieczki nie będzie Andy Rofe, dyrektor zarządzający Invesco Real Estate

Brexit stał się faktem. Choć wszyscy spodziewali się najgorszego, to oznak tsunami wciąż nie widać. O nowej rzeczywistości na rynku inwestycyjnym opowiada Andy Rofe, dyrektor zarządzający Invesco Real Estate.

REKLAMA

Co Brexit oznacza dla rynku nieruchomości komercyjnych?

Brexit początkowo miał bardzo duży wpływ na całą Europę. Wzbudził niepewność i zawirowania rynkowe. Sektor nieruchomości ma jednak silne fundamenty i w dłuższej perspektywie pojawią się na nim nowe szanse dla inwestorów instytucjonalnych.

Wierzę, że pomimo globalnych zawirowań rynkowych, europejskie nieruchomości będą dalej atrakcyjne cenowo w stosunku do innych klas aktywów, a Brexit tego nie zmieni. Przemawiają za tym solidne podstawy gospodarki strefy euro. To wszystko przełoży się na wyższą podaż i wzrost popytu w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Nie zmienimy podejścia do rynku nieruchomości komercyjnych w Wielkiej Brytanii i innych częściach Europy. Chcemy być aktywnym graczem. Zależy nam na stabilnych rynkach i atrakcyjnych aktywach.

Czy to szansa dla Polski?

Już dziś w Warszawie swoje oddziały ma wiele międzynarodowych firm. Nie sądzę jednak, żeby doszło do masowej ucieczki najemców z londyńskiego City. Oczywiście, Brexit zmniejszy popyt na powierzchnie biurowe w Londynie, a część firm znajdzie nowe lokalizacje. Ale mimo wszystko to Londyn pozostanie ważnym miejscem dla robienia biznesu w Europie.

Sytuacja na rynku inwestycyjnym jest dobra. Fundusze mają pieniądze. Jest jakieś ryzyko?

Największym wyzwaniem dla całej Europy jest recesja. To może spowodować duże zawirowania w gospodarce i zmusić rządy do wielkich reform, np. prawno-podatkowych. W różnych częściach świata dochodzi do wielkich przemian polityczno-gospodarczych. Trzeba to obserwować.

Rynek nieruchomości jest silny i ciągle się rozwija. Ryzyko istnieje, ale niesie ze sobą także pozytywne skutki. Najlepsza strategia inwestycyjna to chwytanie okazji jakie przynosi rynek. Jednocześnie trzeba być gotowym na wyzwania, które mogą pojawić się na horyzoncie.

Czy Polska jest atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów?

Nie bez przyczyny otworzyliśmy tu nasze biuro. To ważny i silny rynek z potencjałem dla międzynarodowych funduszy inwestycyjnych.

Jeśli inwestor debiutuje na danym rynku, to chce by ryzyko było jak najmniejsze. Dlatego musi być spełniony jeden, podstawowy warunek – rynek musi być stabilny i płynny. Wierzymy, że taka jest Warszawa.

Skupiamy się na jakości. Interesują nas najlepsze budynki w najlepszych lokalizacjach. Jesteśmy skoncentrowani na tym, co jest zgodne z trendami, czyli koncepcji Life & Work.

Jakich nieruchomości szukają inwestorzy?

Jeśli klient historycznie inwestował w handel, może chcieć kupić biurowiec, by zdywersyfikować swój portfel. Dlatego w ofercie mamy różne klasy aktywów, od hoteli po rynek mieszkaniowy.

Jeszce w tym roku chcemy powiększyć nasz portfel w Polsce. Nie mamy określonych środków, jakie wydamy. Wszystko zależy od zainteresowania klientów.

Polska ma silne fundamenty ekonomiczne. Jako długoterminowy gracz doceniamy to i zamierzamy dalej inwestować.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA