PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Uczestnicy Property Forum o wpływie kryzysu finansowego na rynek nieruchomości biurowych

  • Autor: Propertynews.pl (Paulina Bełżecka)
  • 28 wrz 2011 09:59

Uczestnicy Property Forum o wpływie kryzysu finansowego na rynek nieruchomości biurowych

Kryzys na rynkach finansowych nie powinien mieć negatywnego wpływu na nieruchomości biurowe, choć może zaważyć na tych projektach, które są realizowane w celach spekulacyjnych. Ewentualne kłopoty banków mogą jednak źle wpłynąć na możliwości finansowania projektów deweloperskich - oceniają prelegenci Property Forum 2011.

REKLAMA

Zdaniem Kingi Nowakowskiej, dyrektora zarządzającego w Capital Park Sp z o.o., kryzys finansowy nie powinien dotknąć rynku nieruchomości biurowych bezpośrednio. - Raczej martwimy się, co się będzie działo z bankami i z możliwościami uzyskania przez firmy kredytowania na swoje inwestycje - mówiła Kinga Nowakowska podczas sesji rynek powierzchni biurowych. - Obecnie w Polsce są 2-3 banki, które są w stanie udzielić takiego kredytu. Ich warunki, dotyczące m.in. umów najmu, są bardzo wyśrubowane - wyjaśnia Kinga Nowakowska.

Arkadiusz Rudzki z firmy Knight Frank Sp. z o.o., ocenia, że sytuacja gospodarcza jest stabilna, a kraj jest bezpieczny. - Nie widać problemów z płynnością finansową. Dopóki będziemy mieć możliwość korzystania z dotacji infrastrukturalnych, czyli do roku 2013, nie powinno być większych problemów. Potem jednak może być różnie - przyznaje.

Maciej Zajdel, prezes IVG Poland Sp z o.o. zauważa, że rynek nieruchomości biurowych trzeba traktować dwutorowo: jako rynek inwestycyjny i rynek najmu. - To co się dzieje w sektorze finansowym będzie miało wpływ na rynek inwestycyjny. W przyszłym roku może odczuć on wpływ kryzysu. Rynek najmu będzie się dalej rozwijał - ocenia Maciej Zajdel. Jego zdaniem, może wówczas dojść do ograniczenia atrakcyjności rynku inwestycyjnego w Polsce, ale firmy całkowicie nie zaprzestaną realizacji.

Prelegenci zgadzają się, że firmom deweloperskim nie jest łatwo sprostać warunkom, jakie stawiają banki finansujące projekty biurowe. - Jest to dosyć trudne, ale nie niemożliwe. Trzeba też wziąć pod uwagę, iż projekty są różne - są budynki "szyte na miarę", budowane pod wymagania konkretnego klienta, a także budynki uniwersalne. Jednak generalnie, nie jest proste, pozyskanie finansowania na duży projekt - uważa Piotr M. Krawczyński, dyrektor zarządzający w Kulczyk Silverstein Properties Sp z o.o.

Natomiast Maciej Zajdel ocenia, że Polska jest dobrze postrzegana przez instytucje finansowe. - Banki globalnie patrzą na rynki. Wydaje mi się, że na nasz kraj postrzegają optymistycznie i jest tu możliwość uzyskania finansowania na lepszych warunkach niż na innych państwach europejskich, ustabilizowanych rynkach nieruchomościowych. Dobrze to świadczy o naszym rynku i pozwala na optymistyczne prognozy na następne kilkanaście miesięcy - mówi prezes IVG Poland.

Arkadiusz Rudzki przypomina natomiast, iż w latach 2007-2008 banki bardzo łatwo udzielały kredytów na projekty deweloperskie, jednak to się zmienia. - Teraz banki wchodzą w rolę regulatora, który kontroluje napływ kapitału na rynek - mówi.

Deweloperzy widzą ogromny potencjał na polskim rynku biurowym. - Dane rynkowe za rok 2010 i 2011 wskazują na rekordową liczbę zawartych transakcji na rynku biurowym, głównie warszawskim. W 2011 roku absorpcja netto przewyższy również powierzchnię oddawaną do użytku. Strona podażowa zależy naturalnie od aktywności deweloperów i realizacji nowych projektów - wyjaśnia Tomasz Czuba, dyrektor, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, Jones Lang LaSalle.

  • bodziu 2012-09-26 11:42:43
    Niestety, ale kryzys ma negatywny wpływ na sytuację rynkową. Można powiedzieć, że bardzo zły, bo transakcji jest mało - na szczęście nie w branży nieruchomości komercyjnych. Hale firmy Jartom dobrze się sprzedają, ale sądzę, że to dzięki niskim wycenom. Okazji w ich bazie nie brakuje - pytanie czy inwestorzy się skuszą.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA