Uczestnicy Property Forum o wpływie kryzysu finansowego na rynek nieruchomości biurowych

Kryzys na rynkach finansowych nie powinien mieć negatywnego wpływu na nieruchomości biurowe, choć może zaważyć na tych projektach, które są realizowane w celach spekulacyjnych. Ewentualne kłopoty banków mogą jednak źle wpłynąć na możliwości finansowania projektów deweloperskich - oceniają prelegenci Property Forum 2011.
Zdaniem Kingi Nowakowskiej, dyrektora zarządzającego w Capital Park Sp z o.o., kryzys finansowy nie powinien dotknąć rynku nieruchomości biurowych bezpośrednio. - Raczej martwimy się, co się będzie działo z bankami i z możliwościami uzyskania przez firmy kredytowania na swoje inwestycje - mówiła Kinga Nowakowska podczas sesji rynek powierzchni biurowych. - Obecnie w Polsce są 2-3 banki, które są w stanie udzielić takiego kredytu. Ich warunki, dotyczące m.in. umów najmu, są bardzo wyśrubowane - wyjaśnia Kinga Nowakowska.
Arkadiusz Rudzki z firmy Knight Frank Sp. z o.o., ocenia, że sytuacja gospodarcza jest stabilna, a kraj jest bezpieczny. - Nie widać problemów z płynnością finansową. Dopóki będziemy mieć możliwość korzystania z dotacji infrastrukturalnych, czyli do roku 2013, nie powinno być większych problemów. Potem jednak może być różnie - przyznaje.
Maciej Zajdel, prezes IVG Poland Sp z o.o. zauważa, że rynek nieruchomości biurowych trzeba traktować dwutorowo: jako rynek inwestycyjny i rynek najmu. - To co się dzieje w sektorze finansowym będzie miało wpływ na rynek inwestycyjny. W przyszłym roku może odczuć on wpływ kryzysu. Rynek najmu będzie się dalej rozwijał - ocenia Maciej Zajdel. Jego zdaniem, może wówczas dojść do ograniczenia atrakcyjności rynku inwestycyjnego w Polsce, ale firmy całkowicie nie zaprzestaną realizacji.
Prelegenci zgadzają się, że firmom deweloperskim nie jest łatwo sprostać warunkom, jakie stawiają banki finansujące projekty biurowe. - Jest to dosyć trudne, ale nie niemożliwe. Trzeba też wziąć pod uwagę, iż projekty są różne - są budynki "szyte na miarę", budowane pod wymagania konkretnego klienta, a także budynki uniwersalne. Jednak generalnie, nie jest proste, pozyskanie finansowania na duży projekt - uważa Piotr M. Krawczyński, dyrektor zarządzający w Kulczyk Silverstein Properties Sp z o.o.
Natomiast Maciej Zajdel ocenia, że Polska jest dobrze postrzegana przez instytucje finansowe. - Banki globalnie patrzą na rynki. Wydaje mi się, że na nasz kraj postrzegają optymistycznie i jest tu możliwość uzyskania finansowania na lepszych warunkach niż na innych państwach europejskich, ustabilizowanych rynkach nieruchomościowych. Dobrze to świadczy o naszym rynku i pozwala na optymistyczne prognozy na następne kilkanaście miesięcy - mówi prezes IVG Poland.
Arkadiusz Rudzki przypomina natomiast, iż w latach 2007-2008 banki bardzo łatwo udzielały kredytów na projekty deweloperskie, jednak to się zmienia. - Teraz banki wchodzą w rolę regulatora, który kontroluje napływ kapitału na rynek - mówi.
Deweloperzy widzą ogromny potencjał na polskim rynku biurowym. - Dane rynkowe za rok 2010 i 2011 wskazują na rekordową liczbę zawartych transakcji na rynku biurowym, głównie warszawskim. W 2011 roku absorpcja netto przewyższy również powierzchnię oddawaną do użytku. Strona podażowa zależy naturalnie od aktywności deweloperów i realizacji nowych projektów - wyjaśnia Tomasz Czuba, dyrektor, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, Jones Lang LaSalle.
-
bodziu 2012-09-26 11:42:43Niestety, ale kryzys ma negatywny wpływ na sytuację rynkową. Można powiedzieć, że bardzo zły, bo transakcji jest mało - na szczęście nie w branży nieruchomości komercyjnych. Hale firmy Jartom dobrze się sprzedają, ale sądzę, że to dzięki niskim wycenom. Okazji w ich bazie nie brakuje - pytanie czy inwestorzy się skuszą.
- EUR -0,03% 4,17 zł
- CHF -0,08% 3,48 zł
- USD -0,08% 3,37 zł
-
CZ 17:06
Wiecha zawisła na centrum logistycznym Zalando pod Łodzią
-
CZ 16:28
Wadowicka w nowej odsłonie
-
CZ 15:57
Będzie due diligence lotniska w Modlinie
-
CZ 15:54
Nowe centrum logistyczne Poczty Polskiej jeszcze w tym roku
-
CZ 15:51
Rekordowa liczba przeładunków w Porcie Gdańsk
-
CZ 15:32
MMG Centers Kołobrzeg kompletuje najemców
-
CZ 15:18
Arcona Property skoncentrowany na Polsce
-
CZ 15:08
Europejski w rękach doradców
-
CZ 14:48
Podatek minimalny - jak przyjął go rynek ?
-
CZ 14:26
W Nowej Iwicznej powstanie hotel
-
Panattoni bije rekordy z Leroy Merlin. Budują największy magazyn w Polsce
-
Mango szykuje otwarciową ofensywę. Galeria Ostrowiec wśród nowych lokalizacji
-
Ponad 80 marek i 41 tys. mkw. w sercu miasta. Oto nowa Galeria Centrum
-
Hotelarze na zakupach
-
Chińska sieć hotelowa rusza na podbój Europy
-
State Street bierze cały biurowiec. To tylko zaostrza apetyt Ghelamco na Kraków
-
Dekpol celuje w nowy rynek. Zbuduje kolejny hotel
-
Motoryzacyjny gigant w nowej siedzibie
-
Kapitał w drodze do Polski. Jesteśmy jednym z głównych hubów inwestycyjnych w regionie
-
Focus Hotels mocno się rozpędza. Na starcie butikowy hotel w Sopocie, kolejne w przygotowaniu
-
1
LPP na sprzedażowej fali
-
2
Rondo Wiatraczna kompletuje najemców
-
3
Dobre prognozy dla TXM, słabsze dla Gino Rossi i Monnari
-
4
Mohito pod nowym stołecznym adresem
-
5
Focus Park wzmacnia ofertę o elektromarket
-
6
Kolejny efekt zakazu handlu w niedziele? Odzieżowy potentat nie wyklucza próby renegocjacji czynszów
-
7
Last minute jest passe. Jak Polacy planują wakacje?
-
8
Chcemy być w stolicach świata mody
-
9
Nowe marki w Rybnik Plaza
-
10
LPP? Skanska? Tatry Mouintain Resort? IKEA? A może JP Morgan? Wybierz najlepszego inwestora!