PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W budowie jest ponad milion mkw. powierzchni biurowej. Czynsze pójdą w dół

  • Autor: PAP
  • 10 lip 2013 18:26

Koszty najmu powierzchni biurowej do końca 2014 r. powinny pozostać pod lekką presją zniżkową - ocenili w rozmowie z PAP eksperci firmy Jones Lang LaSalle.

REKLAMA

Zdaniem Mateusza Polkowskiego, eksperta firmy JLL, sytuacja na rynku powierzchni komercyjnej przesunęła się w stronę "rynku najemcy".
- W związku z przesunięciem się punktu równowagi, na rynku pojawiła się presja zniżkowa na czynsze najmu powierzchni biurowej. Nie uważam jednak, abyśmy w najbliższych kwartałach odnotowali głębokie spadki stawki wynajmu. Dalej będzie obserwowany trend obniżania się czynszów, który rejestrujemy już od kilku kwartałów, powiedział w rozmowie z PAP.

Polkowski ocenia, że po korekcie w II połowie 2013 r. ceny wynajmu powierzchni komercyjnych w przyszłym roku będą się stabilizować.
- Oceniam, że czynsze w 2014 r. powinny się ustabilizować. Z prognoz wynika, że nastąpi ożywienie gospodarki, co nieco pobudzi popyt na nowe powierzchnie biurowe i wpłynie na większą absorpcję powierzchni, powiedział.

- Ceny w nowo oddawanych biurowcach w 2014 r. powinny utrzymywać się na stabilnym poziomie, nieco spadać mogą natomiast ceny w starszych budynkach, w których wskaźnik powierzchni niewynajętej jest dość duży i właściciele będą zdeterminowani, aby pozyskać nowych, a przede wszystkim zatrzymać w swoim budynku aktualnych najemców, dodał.  Z danych Jones Lang LaSalle wynika, że obecnie w Polsce w budowie jest ponad 1 mln m kw. powierzchni biurowej.

- Największym rynkiem powierzchni biurowych pozostaje Warszawa. Obecnie w budowie jest ok. 600 tys. mkw. powierzchni biurowej. Z tego ponad 300 tys. mkw. zostanie oddanych do użytku w całym roku 2013. Świadczy to o tym, że deweloperzy wierzą w silne fundamenty warszawskiego rynku i silny popyt generowany przez najemców, powiedział Polkowski.

Zdaniem eksperta, wskaźnik pustostanów dla Warszawy będzie w II połowie roku wzrastał. - Szacuję, że nawet jeśli w II kw. 2013 współczynnik pustostanów utrzymywał się na stabilnym poziomie, to w dalszej części roku będzie rósł. Punktem równowagi, najzdrowszym poziomem dla rynku jest wskaźnik na poziomie ok. 7-8 proc. Jeśli pustostany stanowią ponad 1/10 całkowitej powierzchni, to oznacza, że mamy +rynek najemcy+, dodał.

W rozmowie z PAP, Mateusz Polkowski stwierdził, że w przyszłym roku nie należy się spodziewać redukcji poziomu powierzchni niewynajętej w Warszawie. - W 2014 r. na rynku w stolicy może pojawić się kolejne 240-260 tys. mkw. biur. Popyt powinien utrzymywać się na wysokim poziomie, ale rynek nadal może mieć problem z zaabsorbowaniem prawie 600 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej dostarczonej w ciągu dwóch lat, dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA