PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W handlu stabilizacja, w biurach spadki stawek czynszu - wywiad z prezes Knight Frank

  • Autor: Nikodem Chinowski
  • 03 wrz 2013 18:35

W handlu stabilizacja, w biurach spadki stawek czynszu - wywiad z prezes Knight Frank

Przez 2 lata na rynku powierzchni handlowej oczekiwana jest stabilizacja - oceniła w rozmowie z PAP prezes Knight Frank Polska Monika Dębska-Pastakia. Znaczna podaż powierzchni biurowej sprawi, że w tym segmencie rynku stawki czynszu będą wykazywały tendencję spadkową, ok. 5-10 proc.

REKLAMA

W ocenie analityków Knight Frank, sektor handlowy w najbliższym czasie czeka przede wszystkim restrukturyzacja, natomiast w mniejszej skali powstawać będą nowe obiekty. "Właściciele obiektów zgłaszają w znaczącej mierze chęć przebranżawiania i rewitalizowania swoich starszych obiektów. Konkurencja wymogła na nich taki ruch, gdyż w tym segmencie gospodarki trzeba błyskawicznie reagować na zmiany na rynku i podążać za trendami ogólnoświatowymi" - powiedziała prezes Monika Dębska-Pastakia.

"Takie ruchy sprawią, że nie należy oczekiwać budowy wielu nowych obiektów handlowych. Wysiłki deweloperów i właścicieli skupią się przede wszystkim na podniesieniu jakości już istniejących obiektów handlowych" - dodała.

Dębska-Pastakia ocenia, że kilka lokalnych rynków jest już nasyconych i budowa dalszych powierzchni handlowych w tych lokalizacjach wydaje się być mocno wątpliwa. "W perspektywie kilku lat można założyć, że powierzchni handlowej z pewnością będzie przybywać mniej dynamicznie niż biurowej. W wielu miejscach mamy już do czynienia ze zjawiskiem nasycenia rynku" - powiedziała.

Jej zdaniem, stabilizacja na rynku powierzchni handlowej przełoży się także na stawki czynszowe najmu. "Wydaje się, że w przyszłym roku stawki powinny utrzymywać się na obecnych poziomach. Jedynie w najlepszych obiektach, dobrze zlokalizowanych o szerokim asortymencie, możliwe są wzrosty stawek. Myślę, że nie będą one jednak wyższe niż ok. 5 proc." - dodała.

Powierzchnia biurowa

Dębska-Pastakia ocenia, że w najbliższych kwartałach rynek powierzchni biurowej w znacznym stopniu determinowany będzie przez fuzje i konsolidacje firm i przedsiębiorstw. "Wydaje się, że będzie to najważniejszy dla rynku trend. Można spodziewać się większej aktywności zarządców firm w obszarze przejęć, konsolidacji, szukania oszczędności. To oczywiście przełoży się na rynek, gdyż na ogół takie działania skutkują zmniejszeniem ogólnej powierzchni wynajmu podmiotów będących przedmiotem tego typu transakcji" - powiedziała.

Jej zdaniem, drugim istotnym czynnikiem określającym rynek w najbliższych kwartałach będzie znacząca podaż biur, która pojawi się na rynku pod koniec 2013 i w 2014 roku. "Deweloperzy są w trakcie budowy bądź wykańczania bardzo dużej powierzchni biurowej. Szacujemy, że do końca roku na rynek trafi około 259.000 m kw. powierzchni biurowej, zaś w przyszłym roku 436.000 m kw. To znacząca podaż, która mocno odbije się na rynku" - powiedziała.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA