PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W Katowicach przybywa nowych powierzchni biurowych

  • Autor: PAP
  • 13 gru 2013 12:32

Wielkość dostępnych powierzchni biurowych w Katowicach przekroczyła w tym roku 300 tys. mkw. Kiedy gotowe będą kolejne już realizowane oraz planowane inwestycje, wielkość ta wzrośnie o ponad 40 proc. Najemców przyciągają m.in. niższe niż gdzie indziej czynsze.

REKLAMA

Analiza rynku nieruchomości komercyjnych w Katowicach i okolicznych miastach, używających wspólnej nazwy Metropolia Silesia, znalazła się w najnowszym raporcie Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (Association of Business Service Leaders - ABSL), przygotowanym we współpracy m.in. z wyspecjalizowaną w analizach tego rynku firmą doradczą Jones Lang LaSalle.

Za raportu wynika, że dzięki inwestycjom ostatnich lat Katowice stały się szóstym największym rynkiem w Polsce oraz największym zagłębiem biurowym Metropolii Silesia, z zasobami przekraczającymi 304 tys. m kw. Dalsze 55 tys. m kw. takiej powierzchni zlokalizowane jest w okolicznych miastach - głównie Chorzowie, Gliwicach, Bytomiu i Sosnowcu.

Budowa nowych biurowców nabrała dynamiki w ostatnich trzech latach, kiedy katowicki rynek zasiliło blisko 91 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni w 16 budynkach. W obecnie budowanych biurowcach dostępnych będzie łącznie 78,3 tys. m kw., a budowa kolejnych ponad 50 tys. m kw. jest w planach inwestorów. W końcu przyszłego roku łączna dostępna w Katowicach powierzchnia powinna przekroczyć 350 tys. m kw.

"Wiele nowych powierzchni jest w trakcie realizacji, a kolejne w planach. Jednak część inwestycji realizowana jest na potrzeby konkretnych najemców. Dlatego inwestor, który np. chciałby wynająć dużą, przekraczającą 2 tys. m kw. powierzchnię w ciągu najbliższych trzech kwartałów, może mieć kłopot z jej znalezieniem" - wskazała Julita Spychalska z Jones Lang LaSalle.

Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w Katowicach kreowany jest m.in. przez inwestorów zagranicznych, którzy decydowali się na prowadzenie działalności w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz przez firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych (w centrach informatycznych, księgowo-finansowych, obsługi klienta itp.). W tym sektorze w Katowicach i okolicy pracuje już ponad 12 tys. osób, wobec ok. 8 tys. na początku zeszłego roku. Prognoza na 2014 r. mówi o ok. 15 tys. zatrudnionych w tej branży.

Od początku 2013 r. do końca września w Katowicach wynajęto prawie 50 tys. m kw. powierzchni biurowej, przy czym ponad trzy czwarte najemców to firmy rozpoczynające działalność w stolicy Górnego Śląska. Wśród największych transakcji są umowy zawarte przez koncern IBM, który ulokował w Katowicach swoje centrum, zatrudniając jak dotąd ok. 420 osób. W perspektywie zatrudnienie może zostać podwojone. Władze miasta traktują IBM jak swoisty magnes, który może przyciągnąć do Katowic kolejne firmy.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA