PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W Polsce jest coraz więcej energooszczędnych budynków komercyjnych

  • Autor: wnp.pl (DC)
  • 03 sty 2012 10:37

W Polsce jest coraz więcej energooszczędnych budynków komercyjnych

Widoczny jest wyraźny trend, że duża część nowo budowanych obiektów, zwłaszcza biurowych, jest przygotowana do otrzymania certyfikatów potwierdzających m.in. energooszczędność budynku. Widać to po zaangażowaniu graczy budujących najwięcej tego typu obiektów w Polsce jak: Ghelamco, GTC, Skanska Development, Neinver czyi Echo Investment - mówi Paweł Warda, doradca ds. akredytacji LEED w Jones Lang LaSalle.

REKLAMA

- Budynków w Polsce posiadających końcowy certyfikat LEED jest 3, z czego dwa to biurowce, a budynków z BREEAM jest 4, wszystkie z nich to biurowce - mówi Paweł Warda, doradca ds. akredytacji LEED w Jones Lang LaSalle.

Budynki z tymi certyfikatami stanowią więc niewielki ułamek polskiego rynku.

W procesie certyfikacji można uzyskać pre certyfikat, czyli wstępną ocenę budynku, zanim jego budowa zostanie ukończona. Takich budynków, które są w fazie budowy i uzyskały pre certyfikaty LEED i BREEAM, jest więcej.

- Widoczny jest wyraźny trend, że duża część nowo budowanych obiektów, zwłaszcza biurowych, jest przygotowana do certyfikacji lub jest w jej trakcie. Najlepiej widać to po zaangażowaniu dużych graczy, budujących najwięcej tego typu obiektów w Polsce, jak: Ghelamco, GTC, Skanska Development, Neinver czyi Echo Investment. Te firmy zadeklarowały, że ich nowe projekty będą certyfikowane w LEED lub BREEAM - dodaje Paweł Warda.

Możliwa jest certyfikacja już istniejących budynków, ale wiąże się ona z pewnymi nakładami finansowymi i nie zawsze właściciele budynków są tym zainteresowani. Kiedy budynek jest skończony i ma zacząć przynosić zwrot z zaangażowanego kapitału to deweloperzy niekoniecznie myślą o tym, aby wydawać dodatkowe pieniądze i wprowadzać w budynkach zmiany. Certyfikowanych budynków istniejących nie jest więc dużo. Dobrym przykładem budynku istniejącego jest biurowiec Rondo 1 w Warszawie, gdzie jego właściciel, czyli spółka MGPA, certyfikował go w systemie LEED dla budynków istniejących.

Trudno jednoznacznie określić, jak certyfikaty LEED i BREEAM przykładają się na koszty najmu. Nie można jeszcze mówić o rynku tego typu obiektów w Polsce, ponieważ jest tylko 7 certyfikowanych budynków z czego 6 to biurowce. Dodatkowo część powierzchni w tych budynkach została wynajęta zanim uzyskały one certyfikat.

W Stanów Zjednoczonych szacuje, że w tego typu obiektach czynsz jest wyższy o ok. 3-8 5 proc. niż w innych budynkach. Paweł Warda zwraca uwagę, że aby móc porównać koszty najmu w różnych obiektach trzeba mieć dużą bazę danych transakcji, dzięki, której można by dokonać takiej analizy np. wyciągając średnie wartości czynszów. Tak swoje analizy przeprowadza USGBC czyli organizacja, która m.in., stworzyła LEED. - Na pewno obiekty z LEED łatwiej się reklamuje i łatwiej sprzedaje się w nich powierzchnie - zauważa Paweł Warda.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA