PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W Polsce przybywa biur szybciej niż w Europie Zachodniej

  • Autor: propertynews.pl
  • 01 lip 2015 13:38

W Polsce przybywa biur szybciej niż w Europie Zachodniej Shuckie Ovadiah, inwestor i CEO OVO Wrocław

Przybywa nam biur szybciej niż w Berlinie i Brukseli. - W ostatnich latach bardzo zmieniło się postrzeganie Polski jako miejsca inwestycji – mówi Shuckie Ovadiah, inwestor i CEO OVO Wrocław.

REKLAMA

Według raportu firmy doradczej CBRE Polska jest liderem na rynku inwestycyjnym biurowym w Europie Środkowej. Czy zgodzi się Pan z tym twierdzeniem?

- Tak. Ostatnie 10 lat to okres intensywnego rozwoju gospodarczego w Polsce, wzrost produktu narodowego brutto - najwyższy w krajach UE - wyniósł prawie 50 proc., a wartość inwestycji zagranicznych przekroczyła 100 mld euro, czego skutkiem jest większy popyt na nowoczesne biura. Obecnie Polska postrzegana jest jako lokalizacja atrakcyjna dla inwestycji. Przed końcem roku 2014. łączna powierzchnia inwestycji biurowych w trakcie realizacji wynosiła tu ponad 1,4 mln mkw.

Czy Polska goni na tym polu kraje zachodnie?

- Zdecydowanie dogania Zachód. Od przyłączenia Polski do UE wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych wzrosła z 5 do 11 mld rocznie, podczas gdy produkt narodowy brutto osiągnął wzrost z 2,4 do 4,4 proc. Dodajmy, że Polska była jedynym krajem Unii, który uniknął recesji w roku 2009. Ten rozwój miał bezpośredni wpływ na zapotrzebowanie na biura, więc sektor przez ostatnie 10 lat intensywnie się rozwijał. Powierzchnia dostępnych w Polsce nowoczesnych biur podwoiła się, osiągając łączną wartość 7,3 mln mkw., a jakość i parametry techniczne inwestycji biurowych uległy poprawie.

Jak wygląda polski rynek inwestycji biurowych na tle europejskiego i reszty świata?

- Polski rynek biur rozwija się bardzo szybko w porównaniu do rynku europejskiego. Przykładem jest Warszawa, największy rynek biur w Europie Środkowej i Wschodniej pod względem wielkości oferty, gdzie w ostatnich latach liczba biur do wynajęcia podwoiła się. Żaden inny rynek biur w Europie Zachodniej nie rozwija się tak szybko. Indeks wzrostu w przypadku powierzchni biurowych wyniósł 5 proc. - każdego roku na rynku pojawia się ponad 220 tys. mkw. powierzchni biurowych, podczas gdy w miastach takich jak Berlin, Praga, Amsterdam, Bruksela, czy Frankfurt liczby te są znacznie mniejsze, ze wzrostem na poziomie 1%. Popyt na powierzchnie biurowe jest tu porównywalny do tego, który obserwujemy w rozwiniętych krajach Europy Zachodniej. W największych miastach regionów rynki nieruchomości biurowych również rozwijają się szybko, szczególnie we Wrocławiu i Krakowie.

  • autor komentarza. 2015-07-03 20:58:22
    Ale odkrycie. Czy autor zadał sobie pytanie dlaczego tak się dzieje? Może dlatego że tam już są od lat a u nas dopiero niedawno zaczął się boom na ten obszar

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA