PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W styczniu otwarcie biurowca pasywnego w Katowicach

  • Autor: PAP
  • 10 lis 2013 19:55

W styczniu 2014 r. w Katowicach zostanie otwarty biurowiec pasywny, zużywający do ogrzewania ośmiokrotnie mniej energii od tradycyjnych budynków. Pomieści m.in. specjalistyczne laboratoria i siedziby innowacyjnych firm. W pobliżu powstanie farma fotowoltaiczna.

REKLAMA

Biurowiec jest inwestycją Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, specjalizującego się w badaniach nad efektywnością energetyczną oraz odnawialnymi źródłami energii.

Prezes Euro-Centrum Roman Trzaskalik wskazał, że w nowym budynku mogą prowadzić działalność tylko firmy innowacyjne, z branż związanych z szeroko rozumianą energooszczędnością - np. przedsiębiorstwa sektora informatycznego budujące systemy wspierające poszanowanie energii, firmy z dziedziny automatyki, elektroniki, odnawialnych źródeł energii itp.

W biurowcu znajdzie się też inkubator technologiczny, czyli miejsce przeznaczone dla firm typu start-up. Będą tam w pełni wyposażone powierzchnie z zapleczem biurowym i laboratoryjnym. Wsparciem dla nowych firm będzie obsługa finansowa i prawna.

"Nie trzeba będzie wynajmować od razu jednego czy kilku pokoi - zainteresowany będzie mógł korzystać nawet z pojedynczego biurka, jeśli wystarczy mu tak niewielka powierzchnia. W ten sposób do minimum można ograniczyć koszty obsługi firmy, co dla startujących w biznesie jest bardzo istotne" - powiedział Trzaskalik.

Innowacyjne firmy przez trzy lata będą płacić za wynajem powierzchni o 30 proc. mniej od stawek rynkowych. To - zgodnie z unijnymi regulacjami - tzw. pomoc de minimis (do wysokości 200 tys. euro), którą mała i średnia firma może otrzymać bez dodatkowych formalności.

W budynku będą dwa rodzaje laboratoriów. Pierwszy to pomieszczenia z infrastrukturą przygotowaną na urządzenie w nich specjalistycznego laboratorium przez samą firmę, zgodnie z jej potrzebami. Drugi rodzaj to kompletne i gotowe do świadczenia usług laboratoria, wyposażone w sprzęt i gwarantowaną obsługę.

"W Parku dysponujemy już laboratorium tzw. sztucznego słońca - do badania kolektorów słonecznych, a wkrótce także ogniw fotowoltaicznych; jest też pracownia badania nowoczesnych pieców na węgiel i pelet oraz pomp ciepła. W budynku pasywnym zaproponujemy uzupełnienie tego zaplecza" - zapowiedział prezes.

Znajdzie się tam laboratorium mobilnych urządzeń do termomonitoringu budynków z kamerami termowizyjnymi i aparaturą do badania szczelności obiektów oraz urządzenia do pomiaru i oszczędzania zużycia prądu. Będzie także laboratorium do oceny materiałów budowlanych (z fragmentami ścian) pod kątem ich odporności na działanie warunków zewnętrznych - deszczu, mrozu czy skoków temperatury.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - RD BUD

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA