PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W tym roku zostanie otwarta główna wieża kompleksu WTC

  • Autor: Andrzej Dobrowolski
  • 10 wrz 2014 21:15

W tym roku zostanie otwarta główna wieża kompleksu WTC

Trzynastej rocznicy zamachów na WTC towarzyszą nie tylko uroczystości upamiętniające tragedię. Władze Nowego Jorku i odpowiedzialni za rekonstrukcję kompleksu mówią o końcowej fazie odbudowy z entuzjazmem. Jednak media i niektórzy mieszkańcy nie kryją rezerwy.

REKLAMA

W tym roku ma zostać otwarty najwyższy (541 m) wieżowiec o nazwie 1 WTC (wcześniej pod nazwą Wieża Wolności), stanowiący wizytówkę zespołu gmachów World Trade Center. Ma 104 kondygnacje i wraz z iglicą symboliczną wysokość 1776 stóp (rok podpisania Deklaracji Niepodległości USA).

Do tej pory w nowym kompleksie wynajęto ponad 460 tys. mkw. powierzchni biurowej. Pośród lokatorów są firmy szybko rozwijającego się sektora TAMI (technologia, reklama, media i usługi informacyjne). Powstały nowe drogi i chodniki.

Deweloper Larry Silverstein, który kieruje odbudową części WTC, na konferencji prasowej we wtorek wyraził uznanie dla władz miasta i stanu Nowy Jork oraz dla autora projektu zagospodarowania terenu architekta Daniela Libeskinda. Przekonywał, że choć wszyscy życzyliby sobie, by odbudowa nastąpiła szybciej, to nie pomniejsza to dumy, jaką powinna budzić. Podkreślił, że tworzeniu miejsc pracy towarzyszy usprawnianie komunikacji publicznej w okolicy; powstają parki, hotele, restauracje i prywatne rezydencje.

W rozmowie z PAP Silverstein zapewniał, że życie w WTC nie będzie zamierać po godzinach pracy w biurowcach. Otwarte 24 godziny na dobę nowe sklepy będą miały łączną powierzchnię ok. 46,5 tys. metrów kwadratowych. Nowojorczycy będą mogli przyjeżdżać tu i stąd odjeżdżać do każdej części metropolii. "Będzie tak ekscytująco, że nikt nie będzie miał czasu spać; możliwości pracy i mieszkania, zwiedzania, chodzenia do restauracji, przyjemnego spędzania czasu będą imponujące" - przekonywał deweloper.

Wiele pochwał na konferencji prasowej zebrał Daniel Libeskind, który był także autorem nagrodzonego w roku 2003 projektu 1 WTC. Jednak koncepcję tego gmachu zmieniano kilkakrotnie i autorem ostatecznej wersji jest David Childs. Libeskind mówił, że pracując nad projektem rekonstrukcji zdawał sobie sprawę, że chodzi nie tylko o budynki, ale też o pamięć prawie 3000 ludzi, którzy zginęli w zamachach 11 września 2001 roku. Odpowiedzią architektury na tę tragedię jest optymizm i przebudowa.

Z okazji rocznicy do problemów rekonstrukcji WTC powracają media. Przypominają o wieloletnich opóźnieniach, a także miliardach dolarów, które wydano ponad wstępnie przewidywane koszty. W 2008 roku łączny koszt szacowano na 11 miliardów dolarów, obecnie mówi się o blisko 15 miliardach.

1 WTC, zastępujący zniszczone dwie bliźniacze wieże World Trade Center, miał być otwarty w roku 2006, ale termin zmieniano kilkakrotnie. Ostateczny termin to późna jesień - zapewnia właściciel, Port Authority of New York and New Jersey (urząd zarządzający mostami, tunelami, portami i lotniskami). Budowa 1 WTC pochłonęła niemal dwukrotnie więcej pieniędzy niż zakładano - koszt sięga 3,9 mld dolarów z publicznych funduszy. Przy czym na razie zdołano zapewnić lokatorów na około 60 proc. powierzchni.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA