PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W Warszawie przybędzie 30 nowych projektów biurowych

  • Autor: propertynews.pl
  • 21 sty 2016 13:54

W Warszawie przybędzie 30 nowych projektów biurowych Warszawa, fot. Jan Karol Gołębiewski

W nadchodzących miesiącach na stołecznym rynku biurowym zrobi się gorąco. Eksperci obliczyli, że do użytku oddanych zostanie około 30 nowych projektów biurowych.

REKLAMA

W 2016 r. nowe projekty biurowe pojawią się w szczególności w centrum miasta – na rynek może trafić ponad 400 tys. mkw. powierzchni.

W 2015 r. na warszawskim rynku biurowym wynajętych zostało ponad 800 tys. mkw. powierzchni. Najemcom sprzyjała oferta deweloperów, którzy oddali 23 projekty biurowe w stolicy.

W roku 2015 aktywność najemców była większa o 36 proc. w porównaniu rok do roku, czego skutkiem był spadek wskaźnika powierzchni niewynajętych do poziomu 12 proc. - wynika z najnowszego raportu Market View – Warszawski Rynek Biurowy IV kw. 2015 przygotowanego przez ekspertów firmy CBRE.

- Cały rok 2015 był świetnym okresem dla stołecznego sektora biurowego, Warszawa od kilkunastu kwartałów postrzegana jest jako idealne miejsce do lokowania biznesu oraz jego rozwoju, dowodem tego są umowy najmu nowych firm takich jak Compass Offices czy F5 Networks Inc. Rok 2016 będzie z kolei wyzwaniem dla rynku, bowiem konkurencja między deweloperami stale rośnie. Warszawski rynek należy jednak postrzegać jako pełen możliwości. To tu najemcy mogą wybierać w światowej klasy projektach biurowe w doskonałych lokalizacjach w mieście, negocjować korzystne warunki najmu, a także wykorzystywać dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową oraz rozwijać biznes dzięki dobrze wykształconej kadrze - mówi Łukasz Kałędkiewicz, Senior Dyrektor Działu Agencji Biurowej CBRE.

W roku 2015 odnotowany został spadek czynszów umownych, które szacujemy na poziomie 23,50 EUR/mkw./m-c. za najlepsze powierzchnie biurowe. W nadchodzących miesiącach możliwe są dalsze obniżki cen za wynajem biura, jednak nie powinny przekroczyć 1 EUR.

- Spośród sektorów obecnych na rynku nieruchomości biurowych w 2015 r. najbardziej aktywna była branża IT i Hi-Tech – umowy najmu z tego sektora stanowiły 19 proc. całkowitej wynajętej powierzchni biurowej. Jest to znaczący wzrost co wskazuje na rosnące zaufanie takich firm do polskiego rynku i kadr. Kolejnym najaktywniejszym sektorem był sektor finansowy (18 proc. wolumenu najmu). Natomiast w przypadku sektora publicznego zaobserwowaliśmy spadek zainteresowania nowoczesną powierzchnią biurową sektora publicznego – z 14 proc. na 4 proc. - komentuje Katarzyna Gajewska, konsultant, Dział Doradztwa i Analiz Rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Kamil 2016-02-16 15:12:31
    Wybudować biurowiec to nie sztuka ważne by pasował od do okolicy w której się znajdzie i nie zaburzał życia mieszkańców a raczej dał im nowe miejsca pracy czy nawet rozwoju. Fajnym przykładem może być Koneser na Pradze ogromny nieużywany kompleks zmienił się w użytkowy kwartał gdzie znajdzie się prawie wszystko mieszkania, biura, sklepy czy nawet muzeum . Firmy mają nowoczesne klimatyczne biuro a mieszkańcy okolic pracę rozwój i możliwości. Tak powinno się budować w stolicy!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA