PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Walka o najemcę zaostrza się, a o wygranej decydują detale

  • Autor: Cezary Szczepański
  • 07 wrz 2015 12:46

Walka o najemcę zaostrza się, a o wygranej decydują detale Grzegorz Strutyński, dyrektor handlowy i członek zarządu HB Reavis Poland

Na rynku wciąż kluczowym czynnikiem jest cena i lokalizacja, jednak to detale pozwalają na zapełnienie biurowców - ocenia Grzegorz Strutyński z HB Reavis.

REKLAMA

- Z punktu widzenia najemców w dalszym ciągu bardzo istotne jest usytuowanie inwestycji, przy czym nie oznacza to, że powodzeniem cieszą się wyłącznie obiekty położone w centrum miasta - tłumaczy Grzegorz Strutyński, dyrektor handlowy i członek zarządu HB Reavis Poland.

Najważniejsze jest takie położenie budynku, by oferował sensowny czas dotarcia do pracy. - Doceniane są zwłaszcza inwestycje zlokalizowane w sąsiedztwie ważnych węzłów komunikacyjnych z bezpośrednim dostępem do środków transportu miejskiego – takie, które gwarantują pracownikom szybki i komfortowy dojazd zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną - komentuje Strutyński.

Lokalizacja to podstawowy, ale nie jedyny czynnik sprzyjający komercjalizacji inwestycji. Zawsze ważna jest cena, ale według członka zarządu HB Reavis, nie jest to jedyny aspekt procesu decyzyjnego.

- Bardzo ważne są również oryginalna architektura i wysoka jakość wykończenia powierzchni wspólnych, świadczące o prestiżu inwestycji, a także elastyczność aranżacji przestrzeni biurowej oraz wykorzystanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych gwarantujących optymalizację kosztów eksploatacji. Najemcy doceniają wszystko, co w dłuższej perspektywie może przynieść im realne oszczędności - komentuje.

Jako rozwiązania, które realnie pozwalają na duże zyski, Strutyński wskazuje na energooszczędne wyposażenie. Kluczowe są takie urządzenia, jak monitoring "fan-coili" czy "chillerów" z falownikami, system "free-cooling’u", klimatyzacja i wentylacja z centralną funkcją nawilżania powietrza i możliwością indywidualnego regulowania temperatury czy wykorzystywanie wody deszczowej magazynowanej w specjalnych zbiornikach retencyjnych do podlewania zieleni.

- W ostatnim czasie obserwujemy również rosnące wymagania najemców w zakresie rozwiązań typu "work-life balance". Wynika to z coraz większej świadomości pracodawców odnośnie tego, że, we współczesnej gospodarce, gdzie przewaga konkurencyjna często zależy od umiejętności pozyskania, a następnie zatrzymania najbardziej wartościowych profesjonalistów, stworzenie inspirującego i innowacyjnego środowiska pracy dostosowanego do potrzeb pracowników może mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju całego przedsiębiorstwa. I nie chodzi tu tylko o elastyczną i wygodną powierzchnię biurową - tłumaczy Grzegorz Strutyński.

- Istotnym elementem jest również zagospodarowanie terenu wokół budynku. Betonowe pustynie nie cieszą się uznaniem. Zdecydowaną przewagę konkurencyjną mają zatem projekty, które zapewniają optymalne warunki pracy w otoczeniu zieleni i w pobliżu różnego rodzaju punktów handlowych i usługowych, takich jak np. kawiarnia, salon prasowy, sklep spożywczy czy fitness club. Dodatkowym atutem jest również fakt, że dana inwestycja posiada certyfikat ekologiczny BREEAM. Warto tu także wspomnieć, że ulokowanie siedziby w nowoczesnym, ekologicznym i przyjaznym pracownikom budynku podnosi prestiż firmy i umacnia jej wizerunek na tle konkurencyjnych podmiotów - podsumowuje.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA