PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Walka o najemcę zaostrza się, a o wygranej decydują detale

  • Autor: Cezary Szczepański
  • 07 wrz 2015 12:46

Walka o najemcę zaostrza się, a o wygranej decydują detale Grzegorz Strutyński, dyrektor handlowy i członek zarządu HB Reavis Poland

Na rynku wciąż kluczowym czynnikiem jest cena i lokalizacja, jednak to detale pozwalają na zapełnienie biurowców - ocenia Grzegorz Strutyński z HB Reavis.

REKLAMA

- Z punktu widzenia najemców w dalszym ciągu bardzo istotne jest usytuowanie inwestycji, przy czym nie oznacza to, że powodzeniem cieszą się wyłącznie obiekty położone w centrum miasta - tłumaczy Grzegorz Strutyński, dyrektor handlowy i członek zarządu HB Reavis Poland.

Najważniejsze jest takie położenie budynku, by oferował sensowny czas dotarcia do pracy. - Doceniane są zwłaszcza inwestycje zlokalizowane w sąsiedztwie ważnych węzłów komunikacyjnych z bezpośrednim dostępem do środków transportu miejskiego – takie, które gwarantują pracownikom szybki i komfortowy dojazd zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną - komentuje Strutyński.

Lokalizacja to podstawowy, ale nie jedyny czynnik sprzyjający komercjalizacji inwestycji. Zawsze ważna jest cena, ale według członka zarządu HB Reavis, nie jest to jedyny aspekt procesu decyzyjnego.

- Bardzo ważne są również oryginalna architektura i wysoka jakość wykończenia powierzchni wspólnych, świadczące o prestiżu inwestycji, a także elastyczność aranżacji przestrzeni biurowej oraz wykorzystanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych gwarantujących optymalizację kosztów eksploatacji. Najemcy doceniają wszystko, co w dłuższej perspektywie może przynieść im realne oszczędności - komentuje.

Jako rozwiązania, które realnie pozwalają na duże zyski, Strutyński wskazuje na energooszczędne wyposażenie. Kluczowe są takie urządzenia, jak monitoring "fan-coili" czy "chillerów" z falownikami, system "free-cooling’u", klimatyzacja i wentylacja z centralną funkcją nawilżania powietrza i możliwością indywidualnego regulowania temperatury czy wykorzystywanie wody deszczowej magazynowanej w specjalnych zbiornikach retencyjnych do podlewania zieleni.

- W ostatnim czasie obserwujemy również rosnące wymagania najemców w zakresie rozwiązań typu "work-life balance". Wynika to z coraz większej świadomości pracodawców odnośnie tego, że, we współczesnej gospodarce, gdzie przewaga konkurencyjna często zależy od umiejętności pozyskania, a następnie zatrzymania najbardziej wartościowych profesjonalistów, stworzenie inspirującego i innowacyjnego środowiska pracy dostosowanego do potrzeb pracowników może mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju całego przedsiębiorstwa. I nie chodzi tu tylko o elastyczną i wygodną powierzchnię biurową - tłumaczy Grzegorz Strutyński.

- Istotnym elementem jest również zagospodarowanie terenu wokół budynku. Betonowe pustynie nie cieszą się uznaniem. Zdecydowaną przewagę konkurencyjną mają zatem projekty, które zapewniają optymalne warunki pracy w otoczeniu zieleni i w pobliżu różnego rodzaju punktów handlowych i usługowych, takich jak np. kawiarnia, salon prasowy, sklep spożywczy czy fitness club. Dodatkowym atutem jest również fakt, że dana inwestycja posiada certyfikat ekologiczny BREEAM. Warto tu także wspomnieć, że ulokowanie siedziby w nowoczesnym, ekologicznym i przyjaznym pracownikom budynku podnosi prestiż firmy i umacnia jej wizerunek na tle konkurencyjnych podmiotów - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA