PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Walutowe konsekwencje

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 lut 2015 10:56

Walutowe konsekwencje

Polski rynek nieruchomości komercyjnych jest uzależniony nie tylko od wahań podaży i popytu na powierzchnie. Równie istotne znaczenie ma sytuacja na rynkach walutowych, która może wpłynąć na poziom zaangażowani funduszy inwestycyjnych, czy przełożyć się na wyniki pojedynczych obiektów. O tym, jakie konsekwencje dla rynku ma ostatnie osłabienie złotówki, rozmawiamy z Łukaszem Maciakiem, przedstawicielem RICS oraz dyrektorem w Zespole Rynków Kapitałowych DTZ Polska.

REKLAMA

W jakim stopniu wahania kursów walutowych przekładają się na sytuację na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce?

Rozmiar polskiego rynku nieruchomości, jego płynność oraz względna stabilność gospodarcza kraju to elementy, które czynią go jednym z najciekawszych inwestycyjnie miejsc w Europie. Należy jednak pamiętać, że od czasów transformacji ustrojowej, dominują na tym rynku podmioty zagraniczne. Nic więc dziwnego, że wiodącą walutą transakcyjną jest euro.

Nieruchomości wynajęte w euro są dla inwestorów zagranicznych lepszą propozycją inwestycyjną niż te gdzie czynsz płacony jest w złotówkach. Dzieje się tak ponieważ kapitał inwestycyjny zazwyczaj pozyskiwany jest właśnie w euro, a zewnętrzne finansowanie bankowe, zgodne z walutą przychodów (euro), na rynku europejskim jest tańsze niż na rynku lokalnym, przy zdecydowanie mniejszym niż w przypadku innych inwestorów ryzyku walutowym. To wszystko powoduje, że ceny oferowane przez kupujących w euro są wyższe od tych, które zgłaszają inwestorzy dysponujący tylko złotówkami.

Dla polskich podmiotów i funduszy osłabienie się złotówki  znacza, że ceny i wartości nieruchomości komercyjnych wyrażone w złotych są wyższe i odwrotnie. Wahania kursu euro/złoty i różnice w kursach pomiędzy datą zakupu a datą sprzedaży dla inwestorów złotówkowych mogą generować ponadprzeciętne zyski lub straty, które nie mają bezpośredniego związku z rentownością nieruchomości. Jest to dla nich źródłem dodatkowego ryzyka, dlatego typowym sposobem zabezpieczania inwestycji w nieruchomości jest zaciąganie finansowania obcego. Dźwignia finansowa wykorzystywana od momentu zakupu nieruchomości nie tylko powoduje wyższą rentowność w przypadku, gdy koszt jej pozyskania jest niższy niż stopa kapitalizacji kupowanego obiektu, ale zabezpiecza również część wartości nieruchomości przed wahaniami kursowymi. Na ryzyko walutowe wystawiona jest tylko ta część wartości nieruchomości, która stanowi udział kapitału własnego w inwestycji.

Jako, że Polska zaliczana jest do krajów z rynków wschodzących i silnie reaguje zmiennością na sytuacje kryzysowe w regionie, inwestycje w budynki wynajęte w euro firmom, których przychody są nominowane głównie w złotych, przy osłabianiu się złotego powoduje ryzyko odczuwania presji na obniżkę czynszu. Sytuacja ta może być szczególnie szybko widoczna i odczuwalna w przypadku nieruchomości handlowych.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA