PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warimpex poprawił wyniki finansowe

  • Autor: Propertynews.pl
  • 01 kwi 2014 09:27

W oparciu o dane w zakresie wstępnego operacyjnego wyniku finansowego spółce Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG udało się kontynuować rozwój działalności operacyjnej: Wskaźnik EBITDA wzrósł z 11,3 mln Euro o 30 proc. do 14,6 mln Euro.

REKLAMA

Wzrost ten jest z jednej strony wynikiem stabilnego wzrostu przychodów z hoteli oraz wyższych przychodów ze sprzedaży spółek projektowych i nieruchomości, np. sprzedaży Hotelu angelo w Monachium na początku roku 2013. Efektem sprzedaży hoteli jest jednocześnie mniejsza liczba pokoi, wskutek czego przychody ze sprzedaży w podmiotach podlegających pełnej konsolidacji spadły nieznacznie o 3 % do 71,6 mln Euro. Efekt ten widoczny jest również w przychodach ze sprzedaży uzyskiwanych przez hotele z uwzględnieniem proporcjonalnym wszystkich joint ventures. Przychody hoteli spadły o 4 % do 107,7 mln Euro, ponieważ średnia liczba dostępnych pokoi zmniejszyła się na skutek sprzedaży hoteli o 5 % do 3 422. Net Operating Profit (NOP) wzrósł jednak o 6 % do 30,8 mln Euro.

- Rok 2013 był dla nas bogaty w istotne, operacyjne zdarzenia gospodarcze. Podjęliśmy także kilka ważnych decyzji strategicznych. Wycofaliśmy się z trudnego segmentu pięciogwiazdkowych hoteli w Pradze i znacząco rozbudowaliśmy działalność deweloperską oraz wynajem nieruchomości biurowych - głównie dzięki otwarciu AIRPORTCITY St. Petersburg - mówi Franz Jurkowitsch, Prezes Zarządu Warimpexu.

W związku ze wzmożoną koncentracją na nieruchomościach biurowych i z całkowitym wynajęciem obiektów powstałych w pierwszej fazie budowy AIRPORTCITY St. Petersburg Warimpex zmienia w aktualnym raporcie finansowym metodę wyceny nieruchomości biurowych z modelu kosztów nabycia na stosowaną powszechnie w tej branży i preferowaną przez IFRS metodę ujęcia według wartości godziwej. „Nowa metoda wyceny umożliwia lepszą porównywalność z innymi deweloperami i ma pozytywny wpływ na nasz kapitał własny", dodaje Jurkowitsch. Zmiana ta wpływa także korzystnie na wynik finansowy, który zgodnie z planem zostanie opublikowany w raporcie finansowym z dnia 24 kwietnia 2014 r.
Warimpex wycenia jednak nadal swoje hotele na podstawie niższej z następujących wartości: zamortyzowanych kosztów nabycia lub wartości rynkowej. W ten sposób wzrosty wartości hoteli realizowane są dopiero przy ich sprzedaży. Różnica między wartością godziwą i bilansową hoteli zostanie opisana w sprawozdaniu z działalności.

W 2013 roku główne rynki hotelarskie Warimpexu w dalszym ciągu rozwijały się w zróżnicowany sposób. Hotele w Polsce zanotowały co prawda stały wzrost obłożenia, jednak ceny pokoi lekko spadły w stosunku do roku 2012. Wówczas odbyły się jednak w Polsce Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, co spowodowało, że był to bardzo dobry rok dla hotelarstwa w naszym kraju. Praski rynek hotelarski w dalszym ciągu charakteryzuje nadpodaż, przy czym wskaźniki obłożenia nieznacznie wzrosły, a średnie ceny pokoi spadły. W Rosji nastąpił wzrost średniego obłożenia i cen pokoi, silnie warunkowany głównie przez Jekaterynburg.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA