PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa: 620 tys. mkw. biur w budowie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 15 lut 2013 10:18

Warszawa: 620 tys. mkw. biur w budowie

W 2012 roku warszawski rynek powierzchni biurowych odnotował dobre wyniki. W IV kw. 2012 roku oddano do użytku 120 tys. mkw. w 11 nowych budynkach, podczas gdy na przestrzeni całego 2012 roku było to 268 tys.kw. w 27 nowych budynkach - wynika z danych CBRE.

REKLAMA

W Warszawie całkowita podaż nowoczesnych powierzchni biurowych osiągnęła obecnie 3,9 miliona mkw. Największe inwestycje oddane do użytku w 2012 roku to Green Corner (Skanska), pierwszy etap Business Garden (SwedeCenter) oraz pierwszy etap Libra Business Centre (Mermaid Properties).

Mimo, że dostęp do finansowania ogranicza się do projektów, które posiadają wstępne umowy najmu, a kredyty udzielane są dość restrykcyjnie, obecnie realizowanych jest wiele inwestycji biurowych. Aktualnie w budowie znajduje się około 620 tys. mkw., porównywalnie z 2011 rokiem. W IV kw. rozpoczęto budowę około 70 tys. mkw., m.in. Parku Rozwoju w dzielnicy Mokotów, biurowca Nimbus czy Eurocentrum przy Alejach Jerozolimskich. W 2013 roku w planach jest oddanie do użytku ponad 300 tys. mkw., podobnie w 2014 roku. Umowy najmu na rynku powierzchni biurowych wyniosły łącznie 608,5 tys. m.kw. co stanowi sześcioprocentowy wzrost w stosunku do 2011 roku. Z tego 64 proc. było wynajmowane jako nowa umowa lub jako przed-wstępne umowy najmu.

Największymi transakcjami w 2012 roku były tzw. przed-najmy podpisane m.in. przez PTC na powierzchnie w T-Mobile Office Park (27 tys. mkw.) oraz Frontex w biurowcu Warsaw Spire (14,5 tys. mkw.).

- Chociaż zasadniczym powodem utrzymującego się popytu na nowoczesne powierzchnie biurowe jest dążenie do obniżenia kosztów, w wielu przypadkach widzimy, że przedmiotem nowych umów najmu są większe powierzchnie biurowe. Najemcy konsolidują swoją działalność lub przenoszą ją do Polski z innych krajów i dlatego potrzebują coraz większych biur - mówi Joanna Mroczek, dyrektor działu doradztwa i badań rynku CBRE w Polsce. Podkreśla, że rynek jest już dojrzały, w związku z czym najemcy są bardziej wymagający przy poszukiwaniu nowoczesnych biur, np. takich, w których można dowolnie aranżować przestrzeń w zależności od potrzeb. - W obliczu utrzymującej się niepewnej sytuacji gospodarczej, dużym popytem cieszą się tańsze parki biurowe i lokalizacje na obrzeżach centrum miasta. Obserwujemy też coraz mniej dużych renegocjacji, gdyż najemcy uznają, że znacznie więcej mogą uzyskać podpisując umowy w nowych lub dopiero budowanych budynkach. W przyszłości możemy też mieć do czynienia z większą ilością umów podpisywanych jeszcze przed rozpoczęciem budowy oraz transakcji typu built-to-suit (pod konkretne wymagania najemcy), które są często spotykane na bardziej dojrzałych rynkach - dodaje Mroczek

Odsetek wolnych powierzchni w sektorze biurowym wzrósł w Warszawie do 8.8 proc. i spodziewany jest jego dalszy wzrost w związku z coraz większa ilością inwestycji spekulacyjnych. Stawki czynszu za najlepsze powierzchnie wynoszą obecnie 26 - 27 euro/mkw./miesiąc w Central Business District (Centralny Obszar Biznesu), podczas gdy w pozostałych lokalizacjach jest to około 15 - 16 euro/mkw./miesiąc. Średnie stawki czynszu w Warszawie wynoszą około 18 euro/mkw./miesiąc. W obliczu rosnącej ilości powierzchni nowo oddawanych do użytku i wzrostu odsetka powierzchni niewynajętych, stawki efektywne wykazują tendencję spadkową, szczególnie w odleglejszych lokalizacjach lub tam, gdzie istnieje duża konkurencja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA