PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa biurami stoi

  • Autor: propertynews.pl
  • 13 kwi 2017 07:23

Warszawa biurami stoi Warszawa, fot. Pixabay

Warszawa jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji biznesowych w Europie Środkowo- Wschodniej. To również największy rynek biurowy w kraju. Jest tu zlokalizowane 56 proc. całkowitej nowoczesnej powierzchni dostępnej na głównych rynkach w Polsce. Istniejąca podaż biur przekroczyła w minionym roku poziom 5 mln mkw., a w 2017 r. deweloperzy planują oddać do użytku kolejne 340 tys. mkw. - pokazują najnowsze dane Colliers International.

REKLAMA

Warszawa jest drugim największym ośrodkiem – hubem dla centrów BPO/SSC w kraju. Całkowita liczba pracowników zatrudnionych w sektorze usług dla biznesu jest szacowana na prawie 37 tys. w ponad 155 centrach. To wskazuje na 70-80 proc. wzrost zatrudnienia w ciągu ostatnich trzech lat. Wśród firm z sektora BPO, które już otworzyły swoje centra usług w stolicy są Accenture, Avon, Citi, Coca-Cola, Google, KMD, Procter & Gamble, RBS czy Siemens. Na stołecznym rynku przeważają centra BPO/SSC z kapitałem amerykańskim, brytyjskim i francuskim. Znaczący udział mają również centra polskie.

Rekordowa ilość powierzchni oddanej do użytkowania w stolicy w 2016 r. wyniosła 407 tys. mkw. i jest o 54 proc. wyższa niż średnioroczny poziom ukończonych projektów w ostatnich 10 latach. Najwięcej powierzchni oddano do użytku na obrzeżach i w centrum Warszawy – 195 tys. mkw. Na popularnym dotychczas wśród inwestorów Służewcu (strefa Południowa Górna) oddano do użytku zaledwie jeden projekt (15 proc. zeszłorocznej podaży). W 2017 r. deweloperzy planują oddać do użytku około 340 tys. mkw., najwięcej w strefie Południowej Zachodniej ze względu na rozbudowę kompleksów Business Garden i West Station.

Obecnie w budowie znajduje się ponad 720 tys. mkw. Jedna trzecia tej powierzchni, której dostarczenie planowane jest do końca 2019 r., zlokalizowana jest na obrzeżach Centrum, co wpłynie na umocnienie pozycji tej dzielnicy biznesowej wśród najemców i inwestorów. Zauważalnym trendem na dynamicznie rozwijającym się rynku jest starzenie się projektów biurowych. Obecnie już blisko połowa istniejącej powierzchni biurowej ma powyżej 10 lat. Stare budynki w dobrych lokalizacjach zastępowane są nowymi projektami, jak zrealizowany w minionym roku Q22, planowany projekt biurowy w miejscu budynku Ilmet, Universalu czy Rotundy. Zainteresowaniem najemców cieszą się również przebudowy starszych budynków tj. Spektrum Tower, czy częściowe modernizacje jak w przypadku budynków Warsaw Trade Tower, Warsaw Financial Center, Atrium Tower.

  • ravi 2017-04-13 11:13:23
    "Wśród firm z sektora BPO, które już otworzyły swoje centra usług w stolicy są Accenture, Avon, Citi, Coca-Cola, Google, KMD, Procter & Gamble, RBS czy Siemens."
    To nie są firmy z sektora BPO . Te firmy otworzyły w Warszawie swoje centra SSC. To ogromna różnica.
    BPO to outsourcing specyficznej usługi - np. IT, marketing, a SSC to wydzielone wewnętrzne ośrodki usługowe pracujące na zlecenie macierzystej organizacji. np: dział rozliczeń CITI banku w Olsztynie obsługujący CITI bank z całej Europy.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA