PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa każe długo czkać na "wuzetki"

  • wyborcza.biz
  • 17 kwi 2013 09:56

Warszawa każe długo czkać na "wuzetki"

Stolica należy do miast, w których urzędnicy najgorzej radzą sobie z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy. Brak decyzji jest tu lepszy niż decyzja zbyt szybka - ocenia Polski Związek Firm Deweloperskich.

REKLAMA

Warunki zabudowy, nazywane popularnie "wuzetkami", określają wstępnie kształt inwestycji. Inwestor musi się o nie starać, jeśli zamierza budować na terenie, który nie ma planu zagospodarowania. Według Kodeksu postępowania administracyjnego "wuzetka" powinna być wydana w 30 dni, zaś w szczególnie skomplikowanych przypadkach - w 60 dni.

- Poprosiliśmy stołeczny ratusz, żeby odpowiedział, ile czasu zajmuje to w rzeczywistości. Odmówiono nam - opowiadał wczoraj Jacek Bielecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, który zaskarżył odmowę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Ten zaś potwierdził, że ujawnienie tych informacji leży w interesie publicznym. Miejscy urzędnicy odwołali się jeszcze do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Tam też przegrali.

4 proc. w terminie

- Nie dziwię się, że nie chcieli ujawniać informacji. Jest się czego wstydzić - mówił Jacek Bielecki. I przytaczał dane, które w końcu wyciągnął z ratusza. W Warszawie aż jedna trzecia wniosków o warunki zabudowy rozpatrywana jest dłużej niż przez rok, a jedna piąta - od pół roku do roku. Tylko 4 proc. urzędnicy załatwiają w 60 dni. Dla porównania: np. w Bydgoszczy w 60 dni rozstrzygana jest ponad połowa wniosków. Nie ma tam też spraw rozpatrywanych dłużej niż w pół roku. Z kolei w Gdyni ponad rok na warunki zabudowy czeka tylko jedna trzydziesta wniosków.

- Kupiliśmy działkę na Mokotowie w 2007 r., a "wuzetkę" dostaliśmy w 2010 r. Dla innego osiedla decyzję dostaliśmy po roku i jesteśmy bardzo zadowoleni, że stało się to tak szybko - mówi jeden ze stołecznych deweloperów. Inny dodaje: - Kiedy ekipa prezydenta Lecha Kaczyńskiego wprowadziła w Warszawie wręcz inkwizycyjne podejście do jakichkolwiek podejrzeń o korupcję, żaden urzędnik nie wyda decyzji o warunkach zabudowy szybciej niż po pół roku, bo uważa, że byłoby to podejrzane. Ekipa Hanny Gronkiewicz-Waltz nie potrafiła zmienić tej mentalności. Pani prezydent nie ma zresztą serca do spraw inwestycyjnych. Trzyma się od nich na dystans, osobiście nadzoruje tylko sprawy finansów miasta - ocenia nasz rozmówca.

  • 1
  • 2
  • Poznaniak oczeujacy 2013-04-18 08:29:36
    Zajrzyjcie do Poznania. Tu to dopiero się dzieje! Można złożyć komplet dokumentacji, a i tak WUiA minimum 3 razy przyśle pismo przedłużające termin wydania WZ - z powodu "natłoku spraw do rozpatrzenia".

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA