PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa musi zawalczyć o inwestorów

  • Autor: propertynews.pl
  • 25 wrz 2014 08:56

Warszawa musi zawalczyć o inwestorów

Olbrzymia podaż i wysoki, choć niewystarczający popyt - to obecna sytuacja na warszawskim rynku biurowym. Zdaniem panelistów sesji „Kto zbuduje popyt na biura w stolicy?" zorganizowanej w ramach Property Forum 2014, przed nowymi projektami stoi wiele wyzwań, ale jeszcze większy problem mogą mieć właściciele starszych obiektów.

REKLAMA

Rosnący wskaźnik pustostanów na warszawskim rynku biurowym budzi pewien niepokój, ale zdaniem uczestników debaty, sytuacja nie jest zła. - Inwestycje biurowe w stolicy są nadal opłacalne, ale sytuacja rynkowa sprzyja budowie nowych obiektów. Na dobre projekty łatwo zdobyć kapitał i jest na nie popyt - powiedział Arkadiusz Rudzki, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków w Skanska Property Poland.

Pytanie, które należy sobie zadać brzmi - jaka jest rzeczywista planowana podaż nowych biur w Warszawie? Teoretycznie to nawet 600 tys. mkw., ale cyfra ta uwzględnia inwestycje na bardzo różnym etapie, od zdobycia pozwolenia na budowę, po realne wznoszenie budynku. - Pamiętajmy, że część tych projektów nigdy nie powstanie, a realizacje dotyczą względnie niewielkiej liczby inwestycji - dodał Rudzki.

Zdaniem Macieja Zajdla, prezesa zarządu IVG Polska to, co obecnie dzieje się na rynku, było do przewidzenia od kilku lat. - Pamiętajmy, że proces inwestycyjny nie trwa kilka miesięcy. Deweloperzy mogli się na to przygotować. Skoro budują, oznacza to, że wierzą w rynek - powiedział.

Z biegiem czasu rynek dokona samoregulacji. - Rośnie jakość budowanych projektów. Najemcy mogą wybierać z szerokiej i dopasowanej do ich potrzeb oferty. To co jednak najważniejsze to fakt, że w Warszawie mamy wciąż bardzo dużą aktywność najemców i nie musimy obawiać się nagłego załamania rynku - przekonywał Jarosław Prawicki, dyrektor sprzedaży i marketingu w UBM Polska.

Uratować starsze obiekty
Paneliści zgodzili się, że o ile nowe projekty biurowe nie powinny mieć dużych problemów z przyciągnięciem najemców, o tyle starsze coraz wyraźniej tracą na atrakcyjności. - Właściciele starszych obiektów mają ciężki orzech do zgryzienia - stwierdził Artur Lebiedziński, prezes zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ich atutem jest jednak często lokalizacja. - Modernizacja i przebudowa do standardu B+ lub A to szansa na nowe życie tych budynków - dodał Lebiedziński. Dzięki temu mają szansę pozyskać firm, których nie stać na bardzo drogie i prestiżowe inwestycje.

Maciej Zajdel zauważył, że modernizacje starszych budynków biurowych powinny być przeprowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych, „zielonych" technologii. - W Niemczech nawet nowe inwestycje bez certyfikatów na wysokim poziomie nie są traktowane jako nowoczesne powierzchnie biurowe. Takie podejście już wkrótce zacznie obowiązywać także w Polsce - dodał Zajdel.

  • jalanda 2014-10-09 16:58:04
    Takie zmodernizowane biurowce w starych budynkach robią sto razy lepsze wrażenie niż klasa AAAmilion +. W Warszawie jest kilka ładnie odnowionych projektów, chociażby przy Dzielnej 60. Zdecydowanie lepszy klimat do pracy

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA