PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa na czele - to tu powstała ponad połowa nowych biur w tym roku

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 11 maj 2017 12:33

Warszawa na czele - to tu powstała ponad połowa nowych biur w tym roku

Od początku bieżącego roku deweloperzy oddali do użytku 151 tys. mkw. powierzchni biurowej, w wyniku czego podaż na dziewięciu głównych rynkach biurowych w Polsce osiągnęła poziom 9,1 mln mkw.

REKLAMA

Ponad 56% nowych biur trafiło na rynek Warszawie, natomiast wśród miast regionalnych przodowały Kraków i Wrocław - wynika z raportu Colliers International Group Inc. W związku z dużą aktywnością deweloperów w określonych obszarach stolicy, zmienione zostały granice oraz obowiązujące do tej pory nazwy warszawskich stref.

W I kwartale 2017 r. w Warszawie oddano do użytku sześć nowych obiektów biurowych o całkowitej powierzchni 84,2 tys. mkw. Wszystkie są zlokalizowane poza centrum miasta, głównie w strefie Żwirki i Wigury, gdzie oddano do użytku drugą fazę projektu Business Garden o powierzchni najmu 55 tys. mkw. W strefie Zachód skoncentrowane jest 26% nowej podaży w 3 ukończonych projektach – EQlibrum (9,9 tys. mkw.), Airtech Business Park III (6,6 tys. mkw.) oraz West Warsaw Office (5,5 tys. mkw.).

Zarówno centrum, jak nowe tereny położone blisko strefy centralnej Warszawy charakteryzują się rosnącym zainteresowaniem najemców i inwestorów. Popyt brutto zarejestrowany w I kwartale 2017 r. w Warszawie wyniósł 194 tys. mkw., z czego 54 tys. mkw. wynajęto w strefie Centrum. Wysoka aktywność najemców zauważalna była również w strefie Mokotów (39 tys. mkw.) oraz w strefie Jerozolimskie (33 tys. mkw.).

W I kwartale 2017 r. na głównych rynkach regionalnych oddano do użytku 13 projektów o łącznej powierzchni 67,2 tys. mkw., z czego najwięcej w Krakowie (28 tys. mkw.) i we Wrocławiu (18 tys. mkw.). Przeważająca część oddanych projektów (61%) to budynki poniżej 5 tys. mkw. powierzchni najmu takie, jak Office Park Kokoszki A w Trójmieście, Komandorska 12 we Wrocławiu, Cross Point D w Łodzi czy Baildona 66 w Katowicach.

 Wolumen transakcji ukształtował się na poziomie 178 tys. mkw., czyli o 41% wyższym niż w analogicznym okresie minionego roku.

 — Najwyższą aktywność ponownie odnotowały Wrocław, gdzie wynajęto 59 tys. mkw. i Kraków z wynikiem 52,5 tys. mkw. Co ciekawe, Kraków mimo tego że wiedzie prym wśród miast regionalnych pod względem powierzchni biurowej w budowie, odznacza się najniższym wskaźnikiem pustostanów na poziomie 6,8% — mówi Paweł Skałba, partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych.

 Współczynnik pustostanów dla Polski wynosi natomiast 12,1%, (wobec 12,7% na koniec 2016 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA