PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa na tropie biurowych gigantów

  • Autor: Propertynews.pl
  • 01 sie 2017 14:12

Warszawa na tropie biurowych gigantów Fot. Shutterstock

Ostatni okres na rynku powierzchni biurowych w Warszawie to stabilny wzrost. Zasoby powierzchni biurowej stolicy, które rosły średniorocznie przez ostatnie 10 lat o ok. 270 tys. mkw., przekroczyły pod koniec 2016 roku poziom 5 mln mkw. - Warszawa powoli goni pod tym względem miasta środkowej i zachodniej Europy – mówi Jarosław Markiewicz, dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy w Maxon Nieruchomości.

REKLAMA

Oczywiście daleko nam do takich gigantów jak Paryż, Londyn, czy trochę bliższe nam Monachium i Berlin, ale nieustający optymizm deweloperów uczynił z Warszawy największy i najbardziej atrakcyjny rynek biurowy w kraju. Zasoby Warszawy, które obecnie liczą blisko 5,12 mln mkw. to 60 proc. całej dostępnej powierzchni biurowej w Polsce.

W I kwartale 2017 roku na warszawski rynek biurowy trafiło ponad 84,2 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, a w minionym 2016 roku łącznie 420 tys. mkw. Biorąc pod uwagę projekty w budowie i planowane, roczna wielkość podaży w latach 2017 – 2019 pozostanie na wysokim poziomie (średnio 300 tys. mkw. rocznie).

- Bardzo wyraźnie widzimy efekt drugiej linii metra i ogromny wzrost aktywności deweloperów w rejonie Ronda Daszyńskiego i bliskiej Woli. Poziom dostępnej w tym rejonie powierzchni to blisko 300 tys. mkw., a kolejne tyle jest w projektach realizowanych i planowanych – mówi Jarosław Markiewicz z Maxon Nieruchomości.

Warto wspomnieć o kilku inwestycjach oddanych do użytkowania w ostatnim okresie w Warszawie. Najciekawszym projektem zarówno z uwagi na sam budynek, ale również na stworzone wokół niego otoczenie jest położony nieopodal Ronda Daszyńskiego biurowiec Warsaw Spire. Plac Europejski, który został uznany przez polskich urbanistów za najlepszą nowo wykreowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Kompleks Warsaw Spire to trzy budynki o łącznej powierzchni ok. 109 tys. mkw., a najwyższy z nich ma 220m. Jak dotąd to najwyższy budynek biurowy w Polsce.

Kolejną wieżą, jaka pojawiła się na Warszawskim horyzoncie jest Q22 zlokalizowany u zbiegu Al. Jana Pawła i ul. Grzybowskiej. To 155-metrowy, nowoczesny budynek oferujący ponad 50 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Na uwagę zasługują również kolejne budynki (III – VII) kompleksu Business Garden przy ul. Żwirki i Wigury, które, dostarczając blisko 55 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, uzupełniły ubogi, do niedawna w biurowce rejon miasta.

W kolejnych kwartałach tego roku pozwolenie na użytkowanie powinny uzyskać między innymi takie projekty jak: West Station II (31,5 tys. mkw.), D48 (24,5 tys. mkw.) i budynek przy ul. Bobrowieckiej 8 (22,5 tys. mkw.).

  • 1
  • 2

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA