PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa pod "ostrzałem". Wielkie umowy najmu podbijają stolicę

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 kwi 2017 17:13

Warszawa pod "ostrzałem". Wielkie umowy najmu podbijają stolicę fot. Pixabay

Warszawski rynek biurowy nie zwalnia – popyt w pierwszym kwartale 2017 r. wyniósł prawie 194 tys. mkw. W związku ze zmieniającą się mapą biznesową miasta Polish Office Research Forum dokonało zmiany podziału dzielnic biurowych.

REKLAMA

- Pierwsze trzy miesiące 2017 r. na warszawskim rynku biurowym można uznać za bardzo udane. Popyt sięgnął prawie 194 000 mkw., do użytku oddano duże projekty, a współczynnik pustostanów nieznacznie spadł. Deweloperzy wierzą w chłonność warszawskiego rynku, co jest poparte wysoką absorpcją powierzchni biurowej. W rezultacie dynamicznie rozwija się szczególnie biurowe centrum miasta - komentuje Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL.

Popyt

Od stycznia do marca 2017 r. zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe było bardzo wysokie. W dużej części był to rezultat świetnego kwartału dla centrum Warszawy, gdzie podpisano umowy na prawie 93 500 mkw.

- Od kilku kwartałów centrum charakteryzuje się znakomitymi wynikami w obszarze popytu. Jest to rezultat decyzji licznych korporacji o rozpoczęciu swojej działalności w Warszawie i zlokalizowaniu swoich siedzib w centrum. Globalne marki wybierają centrum ze względu na infrastrukturę transportową, dostępność nowoczesnych budynków biurowych oraz prestiż związany z uruchomieniem oddziału w samym sercu miasta - dodaje Anna Młyniec.

Inne rejony Warszawy również mają za sobą udany kwartał, w szczególności Mokotów oraz Jerozolimskie, które łącznie odpowiadają za 72 proc. popytu poza centrum.

- W I kw. w Warszawie kilka firm, takich jak np. AstraZeneca, podpisało duże umowy najmu. Spodziewamy się kontynuacji tego trendu, czego przykładem jest kwietniowa transakcja zawarta przez Citi w Generation Park. Już teraz w Warszawie firmy podpisały porównywalną liczbę dużych umów najmu jak w całym ubiegłym roku, kiedy to transakcje o wielkości ok. 10 000 mkw. lub więcej zawarł tylko Lux Med i BGŻ BNP Paribas - wymienia Łukasz Dziedzic, Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

- Najbardziej aktywnymi najemcami na stołecznym rynku biurowym w I kw. 2017 r. były firmy produkcyjne, usługowe, z sektora informatycznego oraz, co ciekawe, publicznego. Na te branże przypadło aż 75 proc. popytu zarejestrowanego w pierwszych trzech miesiącach roku - dodaje Łukasz Dziedzic.

Podaż

Przewiduje się, że do końca 2017 r. oddanych do użytku przez deweloperów może zostać nawet 310 000 mkw. biur – mniej niż w 2016 r. Od stycznie do marca br. ukończono już 84 200 mkw. powierzchni biurowej w 10 budynkach.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA