PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa predestynuje do miana regionalnego centrum finansowego

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 paź 2013 09:37

Warszawa predestynuje do miana regionalnego centrum finansowego

Stolica Polski to zdecydowanie najatrakcyjniejszy rynek biurowy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Mimo że warszawski sektor dynamicznie rozwija się od lat, ma wciąż wielki, niewykorzystany potencjał - uważa Stanislav Frnka, Country CEO, HB Reavis Poland.

REKLAMA

- Głównym atutem Polski jest stabilna gospodarka, która nie poddała się wszechobecnej tendencji spadkowej. Jest to spowodowane wielkością rynku, konsumpcją wewnętrzną, a także dywersyfikacją PKB. Polska wciąż notuje wyraźnie lepsze wskaźniki makroekonomiczne niż inne kraje środkowoeuropejskie, a Warszawa jest liderem rozwoju gospodarczego w skali całego regionu - dodaje Stanislav Frnka.

Szef HB Reavis twierdzi, iż Polska stolica predestynuje do miana regionalnego centrum finansowego, w którym powinny być obecne najważniejsze, globalne marki. Właśnie takie firmy potrzebują eleganckich i funkcjonalnych biur w prestiżowych lokalizacjach.

- Siłę rynku wzmacniają nie tylko światowe marki lokujące swoje oddziały nad Wisłą, ale również krajowe firmy, które coraz częściej zmieniają dotychczasowe siedziby na większe, bardziej prestiżowe, w nowoczesnych budynkach klasy A/A+, stanowiące wizytówkę sukcesu - wyjaśnia.

Jak mówi, obok centrum, interesującymi rejonami Warszawy są wciąż okolice Dworca Gdańskiego i lokalizacje z najlepszą infrastrukturą komunikacyjną - drogową, kolejową, zarówno prywatną, jak i publiczną. - Jednak to budynki biurowe w Śródmieściu i na bliskiej Woli są w tej chwili - i będą przez najbliższe lata - najbardziej perspektywicznymi lokalizacjami nie tylko z punktu widzenia Warszawy, ale i całej Polski - podkreśla.

Stanislav Frnka zwraca jednak uwagę, że głównym problemem, z jakim muszą borykać się działający w Warszawie deweloperzy, jest trwające spowolnienie, które wymaga doświadczenia i elastyczności. Najwięksi gracze z dużym doświadczeniem na rynku nieruchomości myślą konserwatywnie, biorąc pod uwagę cykle ekonomiczne.

- Oprócz bycia konserwatywnym należy też podążać za trendami i projektować swoje inwestycje z największą dbałością o środowisko naturalne, tym samym starać się o certyfikaty potwierdzające budownictwo ekologiczne (BREEAM i LEED), które są w cenie. My możemyposzczycić się certyfikatami w systemie BREEAM, dla każdej z inwestycji, również dla jednego z najnowszych budynków biurowych Grupy HB Reavis - Konstruktorska Business Center w Warszawie - dodaje.

Frnka podsumowuje, ze Warszawa to rynek, który nieustannie się zmienia i rozwija, a więc jego potrzeby rosną. Wielkość i tempo wzrostu samego miasta, a zwłaszcza inwestycji w nim powstających, to według doświadczenia jego spólki konsekwencja przychylności władz. - Jednakże nawet tu znalazłoby się miejsce dla udoskonalenia systemu, w którym inwestujemy. Długotrwałe, skomplikowane procedury administracyjne, a także rozbudowana biurokracja, konfrontowane z napływem zagranicznych inwestorów, dają nadzieję na przyszłe przyspieszenie procesów decyzyjnych oraz, być może, uproszczenie procesu inwestycyjnego w Polsce - podkreśla. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA