PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa regionalnym centrum biznesu

  • Autor: Dziennik Gazeta Prawna
  • 02 lip 2012 15:03

Warszawa regionalnym centrum biznesu

Warszawa stała się centrum biznesowym Europy Środkowej. Teraz czas aby stolica Polski dołączyła do najważniejszych miast całego kontynentu - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

REKLAMA

W Warszawie do końca roku przybędzie 700 tys. mkw. powierzchni biurowej. Jest to drugi wynik wśród miast Unii Europejskiej - zaraz za Paryżem.

Olbrzymiej podaży biur towarzyszy również niski poziom wolnej powierzchni - zaledwie 7 proc. Według Marka Goliszewskiego, prezesa Business Center Club, oznacza to, że Warszawa stała się regionalnym liderem, wyprzedzając Pragę i Budapeszt.

Pomimo opóźnień w stosunku do krajów Europy Zachodniej Warszawa nie stoi na straconej pozycji. Jak czytamy w "DGP" przy tak szybkim przyroście powierzchni biurowej w stosunku do innych miast (w Madrycie w budowie jest obecnie 290 tys. mkw. biur, w Monachium 312 tys.) osiągnięcie ich poziomu jest kwestią czasu.

Powodem, dla którego Polska i Warszawa tak szybko pnie się w rankingach jest dobra kondycja naszej gospodarki oraz coraz lepszy wizerunek Warszawy. W tym roku m.in. do Polski swój zarząd na Europę Środkową przeniesie Bridgestone oraz Unilever; Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, przeniósł swoją centralę na Mokotów, a Samsung swój europejski oddział R&D założył w biurowcu Zebra Tower.

Bardzo ciekawy dla międzynarodowych korporacji jest także obszar „małego Manhattanu" - na zachód od Pałacu Kultury. Powstanie na nim co najmniej kilka ponad 200-metrowych wieżowców. Oprócz tego w Warszawie istnieje tańszy dla najemców region Służewca oraz wokół Alei Jerozolimskich. Najemcy w centrum miasta za mkw. powierzchni płacą od 16 do 26 euro, w innych rejonach - od 12 do 16 euro. W innych dużych miastach europejskich płaci się od 30 euro (Monachium) do nawet 73 (Moskwa) za mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej - informuje "DGP".

Co najważniejsze, ryzyko kryzysu na rynku biurowców w Warszawie nie istnieje. Utrzymują się niskie stawki najmu, duża część umów z najemcami zawieranych jest na zasadzie pre-lease, a roczna rynkowa kapitalizacja to 7 -7,5 proc. Oznacza to, że koszt budowy biurowca zwraca się już po 13 latach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA