PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa tanieje na liście najdroższych lokalizacji biurowych świata

  • Autor: propertynews.pl
  • 01 lip 2015 11:31

Warszawa tanieje na liście najdroższych lokalizacji biurowych świata Panorama Warszawy

Londyński West End po raz kolejny został uznany, za najdroższą lokalizację biurową świata, wynika z raportu Global Prime Office Occupancy Costs przygotowanego przez CBRE. Warszawa zajęła 85 pozycję. To spadek o 25 miejsc w porównaniu do zeszłego roku.

REKLAMA

Najdroższa lokalizacja na świecie – londyńska dzielnica West End – oferuje koszty najmu na poziomie 223 EUR/mkw./m-c, na drugim miejscu znajduje się Hong Kong (Centrum) z czynszami na poziomie 212 EUR/mkw./m-c, na trzecim ulica Finansowa w Pekinie oferująca stawki najmu o wartości 163 EUR/mkw./m-c. Czwartą najdroższą lokalizacją biurową na świecie jest dzielnica Centralnego Obszaru Biznesu zlokalizowana w Pekinie z poziomem czynszów 157 EUR/mkw./m-c, pierwszą piątkę zamyka stolica Indii – Nowe Delhi z dzielnicą biznesową – 131 EUR/mkw./m-c.

Warszawa, po uwzględnieniu wszystkich kosztów najmu na poziomie 34 EUR/mkw./m-c, znalazła się na 85 pozycji. Oznacza to spadek o 14 miejsc w stosunku do rankingu z trzeciego kwartału 2014 oraz o 25 miejsc niżej w porównaniu rok do roku. Warszawa jest siódma wśród miast, gdzie koszty najmu spadły najbardziej.  

- Ranking CBRE uwzględnia wszystkie koszty, jakie muszą ponieść najemcy wynajmując biuro w najlepszych budynkach w Warszawie. Ponieważ w chwili obecnej najwięcej budynków budowanych jest w Centrum, jesteśmy świadkami dosyć istotnego obniżania się czynszów w kluczowych lokalizacjach. Przewidujemy, że spadki będą odnotowywane co najmniej do końca 2016r. – pierwszej połowy 2017r, kiedy największe nowe budynki takie jak Q22 czy Warsaw Spire zostaną wynajęte. W następnych latach możemy spodziewać się stopniowej stabilizacji.- komentuje Joanna Mroczek, dyrektor Działu Badań Rynkowych i Marketingu.

- Od kilku lat mamy rynek najemców, którzy korzystają z niezwykle szerokiej oferty na rynku. Coraz więcej firm stać na lokalizację bliżej Centrum w coraz lepszych budynkach. Z drugiej strony nowe projekty są coraz bardziej zaawansowane zarówno pod względem technicznym jaki i wizualnym, a starsze budynki muszą poprawiać swój standard, żeby sprostać konkurencji. W ten sposób rynek wymusza coraz wyższy poziom oferty, na czym korzystają nie tylko najemcy ale również wszyscy mieszkańcy stolicy. Obniżające się czynsze nie oznaczają w tym przypadku stagnacji, a wręcz przeciwnie, wzmożoną aktywność firm poszukujących nowej siedziby - mówi Łukasz Kałędkiewicz, Senior Director Działu Powierzchni Biurowych w CBRE.

CBRE zbadała koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych w 127 miastach na całym świecie. W pierwszej 50-tce  znalazło się 19 rynków z regionu EMEA, 20 z Azji i Pacyfiku oraz 11 z obu Ameryk.

  • 1
  • 2
  • mateusz 2015-07-14 23:01:43
    Jeśli chodzi o atrakcyjność Warszawy pod kątem biurowym to też trzeba sobie podzielić te inwestycje. Służew, Służewiec mimo, że ciągle się tam buduje jest średnio atrakacyjny. Korki, niedokończone inwestycje drogowe, zero komunikacji miejskiej. Tymczasem inny świat jest wzdłuż II linii metra. I to już nie tylko Wola, ale kiedyś kto by pomyślał dziś bardzo atrkacyjną lokalizacją jest warszawska Praga i sporo się buduje. Koneser wytyczał pewne drogi, za nim nadchodzi port praski potem pollena. Ciekawe biura w postindustrialnych niewielkich budynkach. Koneser ma już potwierdzonego Googla, więc kryzys jesli chodzi o powierzchnie biurowe nie dotyczy wszystkich dzielnic tak samo.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA