PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa zbliża się do rynków Europy Zachodniej

  • Autor: Propertynews.pl
  • 25 mar 2015 10:15

Warszawa zbliża się do rynków Europy Zachodniej

Z całkowitymi zasobami biurowymi szacowanymi na około 4,3 mln mkw., rynek biurowy w Warszawie utrzymał pozycję lidera wśród najważniejszych rynków Europy Środkowej, wyprzedzając m.in. Pragę (3,03 mln mkw.) czy Budapeszt (3,24 mln mkw.) i zmniejsza stopniowo dystans do dobrze rozwiniętych rynków Europy Zachodniej.

REKLAMA

- Można pokusić się o tezę, że stolica Polski jest w połowie drogi między rynkami Europy Środkowej a rynkami Europy Zachodniej. Warszawa jest zdecydowanie mniejszym rynkiem z wyższym wskaźnikiem pustostanów niż dobrze rozwinięte rynki Europy Zachodniej. Z drugiej strony Warszawa wypada korzystnie na tle wybranych stolic krajów Europy Środkowej i Wschodniej jako rynek o większych zasobach powierzchni biurowej, wyższych stawkach czynszu i nadal niższym poziomem pustostanów - zwraca uwagę Elżbieta Czerpak, dyrektor Działu Badań Rynku Knight Frank.

Choć ewolucja warszawskiego rynku biurowego w kierunku rynku w pełni dojrzałego nadal trwa, analiza podstawowych wskaźników rynkowych wskazuje na olbrzymi potencjał rozwojowy Warszawy jako lokalizacji biurowej i szansę na utrzymującą się wysoką dynamikę wzrostu.
Co więcej, w 2014 roku Polska uplasowała się na 8. miejscu w Europie pod względem aktywności inwestycyjnej, wyprzedzając m.in. wszystkie kraje CEE.

Według Magdaleny Czempińskiej, dyrektora w Dziale Badań Rynku Knight Frank, na wysoką atrakcyjność polskiego rynku w znacznym stopniu wpływają stosunkowo niskie ceny nieruchomości, które dla nowoczesnych budynków biurowych zlokalizowanych w ścisłym centrum Warszawy kształtują się na poziomie 4.500 EUR/mkw., podczas gdy np. w Madrycie przekraczają 6.000 EUR a w Dublinie - 8.000 EUR. Na największych i najatrakcyjniejszych rynkach europejskich takich jak Paryż czy Londyn ceny biurowców osiągają nawet 18.000 - 20.000 EUR/mkw.

Polska korzysta również na coraz większej śmiałości inwestorów globalnych w dokonywaniu zakupów w Europie. Dynamika wzrostu na europejskim rynku inwestycyjnym w 2014 roku była znacznie wyższa niż w Ameryce Północnej i krajach azjatyckich. Oczekuje się, że w obliczu przewidywanego osłabienia euro, rynki europejskie w 2015 roku będą jeszcze chętniej brane pod uwagę przez inwestorów spoza strefy. Polska pozostaje dominującym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej z 30 proc. udziałem.

Zdaniem Marty Gorońskiej - Wiercioch, analityka finansowego w dziale Capital Markets Knight Frank, stabilność rynku oraz płynność, oznaczająca możliwość swobodnego wyjścia z inwestycji, zachęcają do alokowania środków w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA