PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawska Rotunda doczeka się rewitalizacji

  • www.gazeta.pl
  • 19 kwi 2013 10:35

Warszawska Rotunda doczeka się rewitalizacji

Jak ze starej Rotundy zrobić nowoczesną? Bank PKO BP zapowiedział wczoraj międzynarodowy konkurs architektoniczny, ale najpierw pyta warszawiaków: co może być w środku oprócz kas?

REKLAMA

Wrosła w krajobraz miasta. Warszawiacy czują do niej sentyment. Przyjezdni chętnie się umawiają pod Rotundą, bo trudno ją pomylić z innym budynkiem w sercu miasta. Równie oryginalne z czasów PRL-u coraz trudniej znaleźć, poszły pod kilof jak Supersam.

(...) Dziś Rotunda dogorywa, nie jest jeszcze w stanie śmierci technicznej, ale podzwonne słychać. Trudno pracować w budynku, w którym zimą panuje chłód, a latem skwar. Wczoraj na piętrze biurowym było 26 st. C. Nie warto też bronić szkła w kolorze miału węglowego. Przecież kiedyś Rotunda była przezroczysta i świeciła w ciemności jak lampion.

To jeden z symboli Warszawy, ale i znak największego polskiego banku, bezcenny jak jego logo. Kształt budynku na rzucie koła, z "rozetką" dachu o lekkości origami musi pozostać. Ale zachowując istotę formy, można przecież wymienić konstrukcję, podziemia, elewacje, instalacje.

- Chcemy zrewitalizować Rotundę. Zachować jej kształt, który jest tak bliski warszawiakom. Ale ten budynek nie jest już symbolem nowoczesnej Warszawy. Był nim w 1966, po tragicznym wybuchu gazu został pospiesznie odbudowany w 1979 r. Chcemy zapytać warszawiaków: czego oczekują, co w Rotundzie mogłoby jeszcze być? Z jej powierzchni 2300 m kw. przynajmniej jedną trzecią możemy przeznaczyć na funkcje dodatkowe - społeczne, publiczne - ogłosił Jarosław Orlikowski, dyrektor pionu wsparcia biznesu w PKO BP. I zapowiedział "trzecie życie Rotundy", która po rewitalizacji ma być "nowoczesna, inteligentna i ekologiczna".

Bank w 2010 r. przeprowadził konkurs architektoniczny zakończony fiaskiem. Zapowiedź zburzenia Rotundy i zastąpienia jej nową, która odbiegała od oryginału, bo przypominała grzyb albo gniazdo os za szybą, wywołało opór społeczny. Inwestor się wycofał. Teraz do tematu podchodzi w modelowy sposób. Najpierw było kilka paneli z ekspertami, które prowadził Grzegorz Piątek z Centrum Architektury, od czwartku zaczynają się konsultacje społeczne (najpierw na: www.konsultacje.um.warszawa.pl, www.rotunda2013.pl). Po nich zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny, zapewne w II kwartale roku.

- Warto popełniać błędy, bo wszyscy się na nich uczymy z korzyścią dla banku, miasta i warszawiaków - zauważył Patryk Zaremba z Forum Rozwoju Warszawy, który brał udział w "rotundowej burzy mózgów".

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA