PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawska starówka usunięta z listy UNESCO przez biurowiec?

  • Autor: Propertynews.pl/gazeta.pl
  • 30 paź 2013 07:20

Warszawska starówka usunięta z listy UNESCO przez biurowiec?

Przedstawiciele polskiego komitetu ds. UNESCO w oficjalnym oświadczeniu poinformowali, że inwestor nowego projektu biurowego na warszawskiej starówce wbrew swoim zapowiedziom nie konsultował z komitetem projektu architektonicznego. Jak informuje gazeta.pl w skrajnym przypadku realizacja inwestycji zagrozi obecności Starego Miasta na Liście Światowego Dziedzictwa.

REKLAMA

Według gazety.pl w przypadku Warszawy może powtórzyć się przykład z Drezna, które to utraciło swoje miejsce na liście po budowie mostu.

- Dla uściślenia pragniemy dodać, że nowa inwestycja ma być prowadzona na linii zabudowy, będącej na granicy obszaru uznanego za Światowe Dziedzictwo UNESCO. Wyjątkowy fakt odbudowy ze zniszczeń po II wojnie światowej był bezpośrednim powodem, dla którego Stare Miasto w Warszawie zostało w 1980 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa. Zgodnie z procedurami UNESCO, jedyne wiarygodne i wiążące konsultacje ze specjalistami z zakresu stosowania Konwencji UNESCO w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego odbywają się za pośrednictwem i we współpracy z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu - napisali przedstawiciele komitetu w oświadczeniu.

Budynek ma powstać w miejscu dotychczasowego parkingu przy ulicy Senatorskiej u bram Starego Miasta, w sąsiedztwie kolumny Zygmunta III Wazy i Zamku Królewskiego. Inwestorem projektu jest firma Senatorska Investment.

Całkowita powierzchnia inwestycji to 9 500 mkw. Budynek jest przeznaczony pod działalność biurowo-usługową. Część usługowa obejmie 1 640 mkw., a przestrzeń biurowa będzie ponad dwukrotnie większa i wyniesie 4 071 mkw. Dodatkowo zaplanowano budowę jedynego na Starym Mieście, dwupoziomowego parkingu podziemnego na 27 miejsc.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Varsawa 2013-10-30 15:23:43
    Tytuł niczym z Onetu. Starówka nie została usunięta z listy UNESCO! Zagrożenia nie ma prawie żadnego, bo budynek nie wchodzi bezpośrednio w granice ustalone przez UNESCO jako obszar zabytkowy.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA