PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawski rynek biurowy dołuje

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 lip 2016 09:12

Warszawski rynek biurowy dołuje Warszawa, fot. Jan Karol Gołębiewski

Hong Kong stał się najdroższą lokalizacją biurową na świecie, a Azja pozostaje nadal w czołówce z czterema z pierwszych pięciu najdroższych lokalizacji - wynika z najnowszego raportu Koszty najmu w najlepszych lokalizacjach na świecie, przygotowanego przez CBRE Global Prime Office Occupancy Costs.

REKLAMA

Centralna dzielnica biznesu w Hong Kongu otwiera ranking najdroższych biur, z kosztami najmu w wysokości około 232 EUR/mkw./mies. Na drugim miejscu znajduje się londyński West End (209 EUR/mkw./mies.), na trzecim Pekin (Ulica Finansowa) (150 EUR/mkw./mies.), czwarte miejsce to również Pekin (tym razem Central Business District (CBD)) (145 EUR/mkw./mies.), a pierwszą piątkę zamyka Hong Kong (tym razem dzielnicą West Kowloon) (143 EUR/mkw./mies.).

- W Warszawie w wyniku nadpodaży czynsze umowne utrzymują się na relatywnie niskim poziomie. Najbardziej atrakcyjne powierzchnie biurowe wynajmowane są za około 23 EUR/mkw./mies., nie uwzględniając licznych zachęt oferowanych najemcom. Całkowite koszty najmu., spadły w Warszawie o 3,3 proc. w skali roku. W nadchodzących miesiącach możliwe są dalsze obniżki stawek ofertowych za wynajem biura, które mogą utrzymać się na poziomie 22-23 EUR/mkw./mies. przez najbliższe 2-3 lata. Widać jednak, że jednocześnie popyt na biura utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i w związku z tym nie przewidujemy radykalnych zmian – mówi Katarzyna Gajewska, starszy konsultant, Dział Doradztwa i Badań Rynku, CBRE.

- Silna konkurencyjność na warszawskim rynku biurowym wymaga od właścicieli budynków znacznej elastyczności i kreatywności, natomiast najemców stawia w stosunkowo korzystnej pozycji negocjacyjnej. Taka sytuacja przekłada się bezpośrednio na mocny rozwój produktu w kontekście jego jakości oraz atrakcyjności dla użytkownika. Jednocześnie ciekawym trendem, który należy mieć na uwadze, jest obserwowane w całym regionie EMEA spadające znaczenie kosztów najmu wobec rosnącej koncentracji na pracownikach oraz ich wydajności - mówi Łukasz Kałędkiewicz, dyrektor działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA