PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawski rynek biurowy liczy na więcej

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 25 paź 2017 17:13

Warszawski rynek biurowy liczy na więcej Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL.

Dynamiczny rozwój Warszawy, która jest dziś jednym z kluczowych ośrodków finansowych w Europie, wpływa na ciągłe umacnianie się tutejszego rynku biurowego. Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na stołecznym rynku biurowym na koniec trzeciego kwartału 2017 r.

REKLAMA

W ostatnim czasie znane instytucje finansowe, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy, agencje Fitch i Moody’s, czy Goldman Sachs znacznie podniosły swoje prognozy dotyczące wzrostu PKB Polski. Potwierdza to silną pozycję kraju i Warszawy oraz zwiększa atrakcyjność stolicy w oczach inwestorów.

Popyt

W okresie od stycznia do września tego roku popyt brutto w stolicy wyniósł blisko 590 tys. mkw., co stanowi 78 proc. łącznego zapotrzebowania z 2016. Dodatkowo, do końca roku pojawią się duże transakcje najmu, dzięki czemu spodziewany wynik za cały 2017 r. będzie bardzo dobry - tłumaczy Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL.

Podaż

Wolumen nowej podaży w tym roku jest znacznie niższy niż w 2016 r. Do tej pory do użytku oddano prawie 205 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie, z czego nieco ponad 73,5 tys. mkw. w III kwartale. Kolejne 80 tys. mkw. może trafić na rynek stołeczny do końca roku, z czego prawie połowa jest już zabezpieczona umowami przednajmu. W 2018 r. spodziewany jest dalszy spadek wolumenu nowej podaży.

- Zwróćmy jednak uwagę na to, że obecnie w budowie pozostaje ok. 770 tys. mkw. biur co znajdzie swoje odzwierciedlenie we wzroście wolumenu nowej powierzchni w latach 2019-2020. Jest to konsekwencja realizacji szeregu dużych projektów, takich jak Varso Tower, The Warsaw Hub oraz Mennica Legacy Tower, które wymagają dłuższego czasu budowy. Te obiekty istotnie wpłyną na panoramę miasta i rozwój warszawskiego rynku biurowego - komentuje Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Pustostany i czynsze

Okres od stycznia do września oznaczał systematyczny spadek poziomu pustostanów w Warszawie, który obecnie wynosi 12,9 proc. W obszarach centralnych kształtuje się on na poziomie ok. 11 proc., co jest najniższym wynikiem od 2013 r., natomiast poza centrum - 14 proc.

- Spadek poziomu pustostanów jest efektem umiarkowanego wolumenu nowej podaży i silnego popytu, szczególnie wejść nowych podmiotów przy równoległym, organicznym wzroście firm już obecnych w Warszawie. Spodziewamy się, że ten trend powinien utrzymać się również w nadchodzącym roku - dodaje Mateusz Polkowski.

Najwyższe czynsze transakcyjne utrzymywały się na relatywnie stabilnym poziomie. Miesięczne stawki najmu w Centralnym Obszarze Biznesu kształtują się na poziomie od 20,5 do 23 euro za mkw., a poza Centrum wahają się w przedziale 11-16 euro za mkw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - RD BUD partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA