PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawskie biura nie czekają na najemców

  • Autor: propertynews.pl
  • 06 gru 2016 14:25

Warszawskie biura nie czekają na najemców fot. Walter Herz

W pierwszych trzech kwartałach br. w Warszawie zostało wynajętych o 150 tys. mkw. więcej powierzchni biurowej niż oddano do użytku. To może być najlepszy okres w rozwoju tego sektora w stolicy.

REKLAMA

Warszawski rynek biurowy notuje świetne wyniki już od kilku lat, ale ten rok ma szansę zapisać się jako najlepszy okres w rozwoju tego sektora w mieście. Ponadprzeciętna aktywność inwestorów przyniosła w pierwszych trzech kwartałach br. rekordową ilość, niemal 380 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej w kilkunastu projektach. Do najczęściej wymienianych, ukończonych w ostatnim czasie obiektów należą dwie wieże biurowe - Warsaw Spire i Q22, które są jednymi z najwyższych budynków w Warszawie oraz budynki biurowe Hali Koszyki. Specjaliści Walter Herz szacują, że 2016 rok powinien zamknąć się wynikiem 450 tys. mkw. nowej podaży w sektorze biurowym.

W trzecim kwartale tego roku oddana została do użytku tylko jedna inwestycja - West Station I firmy HB Reavis, ale dzięki niej zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie przekroczyły poziom 5 mln mkw. Jak obliczają eksperci Walter Herz, w mieście jest obecnie w budowie prawie 700 tys. mkw. biur. Doradcy przyznają, że deweloperzy budują dużo, ale nie ryzykują. Duże projekty prowadzą etapami, a zaawansowane prace budowlane w inwestycjach rozpoczynają dopiero po podpisaniu strategicznych umów przednajmu.

Popyt przewyższa podaż

Nie mniej popyt na warszawskie biura jest tak duży, że pomimo wysokiej nowej podaży, współczynnik powierzchni niewynajętej nie tylko nie rośnie, ale nawet nieznacznie spadł w trzecim kwartale br. Od początku tego roku do końca września wynajęte zostało w Warszawie o 150 tys. mkw. powierzchni biurowej więcej niż inwestorzy oddali do użytku. Jeśli podobny popyt na biura będzie się utrzymywał, jest szansa na przekroczenie w tym roku średniego wolumen najmu z ostatnich lat, który wynosi ponad 600 tys. mkw. powierzchni.

W ostatnich miesiącach największym powodzeniem cieszyły się biura zlokalizowane w centrum miasta. Tym bardziej, że ostatnio obniżyły się czynsze bazowe za najlepsze powierzchnie w Warszawie. Ich ceny kształtują się obecnie w przedziale 21-23 euro/mkw./m-c.

Sytuacja na warszawskim rynku sprzyja przeprowadzkom. W warunkach silnej konkurencji, właściciele budynków oferują coraz bogatsze pakiety zachęt dla najemców, co w dużym stopniu wpływa na obniżenie stawek efektywnych. - Parki biurowe na obrzeżach Warszawy konkurują z biurowcami na Służewcu, a te z kolei walczą o najemców z nowymi biurowcami, które powstają w centrum i na Woli. To dobry czas na renegocjacje warunków obowiązujących umów lub decyzje o relokacji - zaznaczają doradcy Walter Herz. Przyznają, że wiele firm poszukuje teraz powierzchni w dobrej relacji jakości do ceny. Według danych firmy, jedną trzecią wolumenu najmu obejmują przedłużenia kontraktów.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA