PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawskie biura tak tanie nie były od lat. Ale nie jest źle

  • Autor: Dorota Lachowska, Polish Properties
  • 10 cze 2016 15:10

Warszawskie biura tak tanie nie były od lat. Ale nie jest źle Warszawa

W historii polskiego rynku nieruchomości czynsze za powierzchnie biurowe ustawicznie spadają, a jednak opłacalność inwestycji rośnie. O tym, dlaczego tak się dzieje, opowiada Dorota Lachowska z Polish Properties.

REKLAMA

Czynsze za powierzchnie biurowe w Warszawie ustawicznie spadają. W roku 1995 jeden mkw. nowoczesnego biura kosztował miesięcznie 48 euro, dziś jest to o połowę mniej.

Najbardziej spektakularne spadki widzieliśmy w pierwszych jedenastu latach funkcjonowania rynku. Wpływ na to miały zarówno rosnąca podaż, jak i dojrzewanie rynku. Wzrost czynszów obserwowaliśmy
jedynie w latach 2006 – 2008 oraz 2011 – 2013. Obecnie w sytuacji dużej nadpodaży tendencja znowu jest spadkowa. W ciągu ostatnich 21 lat mieliśmy tym samym do czynienia z 15 latami spadków oraz 6 latami wzrostu. Bardziej racjonalne wydaje się zatem prognozowanie czynszów w dół.

Tymczasem na rynku od lat obserwuje się w wycenach prognozy przepływu dochodów zakładające indeksację na poziomie 2 proc. rocznie, rzeczoznawcy indeksują zarówno czynsz umowny, jak i rynkowy po zakończeniu trwania umów najmu. Czy słusznie?

Jeśli w roku 1996 założylibyśmy 2 proc. wzrost czynszów, dziś musiałaby wynosić 67 euro miesięcznie.
Takie samo założenie dokonane w roku 2000 oznaczałoby dzisiejsze czynsze w wysokości 41 euro za mkw. Prognozy krótkoterminowe mylą się mniej spektakularnie, a jednak wciąż są fałszywe. Gdyby prognoza czynszów z roku 2010 miała się sprawdzić, dzisiejszy poziom czynszów musiałby wynieść 28 euro, wobec rzeczywistych 23,5 euro/mkw.

Jednak spadek czynszów nie przekreśla opłacalności inwestycji w budynki komercyjne, bowiem w tym samym czasie stopy zwrotu spadały, a wartości budynków za mkw. wzrosły.

Poza tym na dochodowość inwestycji wpływ mają również czynniki pozarynkowe takie jak dostępność i koszt kredytów oraz innych form finansowania czy wykorzystanie dźwigni finansowej, które w ostatnich latach działają na korzyść inwestorów.

Spadają również stopy zwrotu z inwestycji. Pierwsza transakcja w Polsce budynkiem komercyjnym była dokonana w roku 1997 przy stopie zwrotu wynoszącej 13,25 proc. - 14,8 proc. (sprzedaż budynku biurowego Wiśniowy Business Park A za 13,5 mln euro), dziś najlepsze stopy zwrotu w Warszawie spadły do historycznie niskiego poziomu 5,5 proc. , co więcej są one znacznie wyższe niż oprocentowanie 10 letnich obligacji, które obecnie wynosi 2,5 proc.

Tym samym wartości jednego mkw. budynków biurowych rosną. W połowie lat 90. najlepsze budynki wyceniane były na ok. 3 900 euro za jeden mkw., dzisiaj ta wartość oscyluje wokół 4 500 – 5 000 euro/mkw. Zatem nawet przy spadających czynszach, nieruchomości komercyjne gwarantują zyski z zainwestowanego kapitału.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA