PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawskie biura w drodze na szczyt

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 24 sty 2017 15:52

Warszawskie biura w drodze na szczyt Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL

To był bardzo intensywny rok na rynku biurowym w Warszawie. Deweloperzy ukończyli ok. 407 tys. mkw. nowych biur, najwięcej od czasu boomu w 2000 r. - Co szczególnie ważne, za podażą szedł popyt - twierdzą eksperci JLL.

REKLAMA

- Rynek utrzymuje dynamiczne tempo rozwoju, a w realizacji jest 675 tys. mkw. powierzchni, z czego 330 tys. mkw. może trafić do użytku w tym roku, jeśli plany ogłoszone przez deweloperów zostaną zrealizowane w terminie - mówi Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL. - Co szczególnie ważne, za podażą szedł popyt – w Warszawie w ubiegłym roku podpisano umowy najmu na ok. 755 tys. mkw., co jest drugim najlepszym wynikiem w historii tego rynku. Nowe projekty przyciągnęły prestiżowych najemców, międzynarodowe firmy rozszerzyły zakres działalności w Warszawie, a liczne korporacje zdecydowały się przedłużyć umowy najmu w obecnych lokalizacjach.

Najwięcej powierzchni wynajęto w Centrum (Centralny Obszar Biznesowy i Obrzeża Centrum) – 239 tys. mkw., a następnie na Mokotowie (155,1 tys. mkw.) oraz w strefie South West (151,8 tys. mkw.)

- Do najbardziej aktywnych najemców na warszawskim rynku biurowym należały firmy usługowe, produkcyjne, z sektora informatycznego oraz bankowego. To właśnie na te branże przypadło łącznie 74 proc. zapotrzebowania na powierzchnie biurowe w 2016 r. Warto również zauważyć, że w ostatnim czasie wzrosła rola Warszawy jako atrakcyjnej lokalizacji dla firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych - komentuje Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL. - W ostatnich dwóch latach swoje centra usług zdecydowały się uruchomić w mieście takie marki jak m.in. Credit Suisse, Dentons, DLA Piper, William Demant czy Bain & Company.

Podaż

Spośród ok. 407 tys. mkw. biur oddanych do użytku w Warszawie w ubiegłym roku najwięcej przypadło na Obrzeża Centrum (ponad 123 tys. mkw.), strefę South West (87,6 tys. mkw.) oraz Centralny Obszar Biznesowy (COB; 72,1 tys. mkw.).

Co ciekawe, na Mokotowie oddano zaledwie jeden projekt – Wołoską 24, co jest wynikiem zdecydowanie niższym od długookresowej średniej dla tej dzielnicy. Natomiast aktywność budowlana w tej strefie kształtuje się na poziomie 100 tys. mkw.

Z 675 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych obecnie w budowie 46 proc. realizowane jest w Centrum, a 54 proc. poza nim.

Poziom pustostanów

Poprzedni rok przyniósł duże wahania współczynnika pustostanów w Warszawie. Na koniec roku wskaźnik ten wyniósł 14,2 proc. Można spodziewać się spadku tego parametru w nadchodzących kwartałach. Z około 718,8 tys. mkw. powierzchni dostępnej na wynajem, 32% znajduje się na Mokotowie (prawie 226,9 tys. mkw.).

Czynsze

W 2016 r. najwyższe czynsze transakcyjne pozostały względnie stabilne. Obecnie, miesięczne czynsze w Centrum kształtują się na poziomie od 20,5 do 23,5 euro za mkw., a poza nim wahają się w przedziale 11-17 euro za mkw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA