PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawskie biura w drodze na szczyt

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 24 sty 2017 15:52

Warszawskie biura w drodze na szczyt Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL

To był bardzo intensywny rok na rynku biurowym w Warszawie. Deweloperzy ukończyli ok. 407 tys. mkw. nowych biur, najwięcej od czasu boomu w 2000 r. - Co szczególnie ważne, za podażą szedł popyt - twierdzą eksperci JLL.

REKLAMA

- Rynek utrzymuje dynamiczne tempo rozwoju, a w realizacji jest 675 tys. mkw. powierzchni, z czego 330 tys. mkw. może trafić do użytku w tym roku, jeśli plany ogłoszone przez deweloperów zostaną zrealizowane w terminie - mówi Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL. - Co szczególnie ważne, za podażą szedł popyt – w Warszawie w ubiegłym roku podpisano umowy najmu na ok. 755 tys. mkw., co jest drugim najlepszym wynikiem w historii tego rynku. Nowe projekty przyciągnęły prestiżowych najemców, międzynarodowe firmy rozszerzyły zakres działalności w Warszawie, a liczne korporacje zdecydowały się przedłużyć umowy najmu w obecnych lokalizacjach.

Najwięcej powierzchni wynajęto w Centrum (Centralny Obszar Biznesowy i Obrzeża Centrum) – 239 tys. mkw., a następnie na Mokotowie (155,1 tys. mkw.) oraz w strefie South West (151,8 tys. mkw.)

- Do najbardziej aktywnych najemców na warszawskim rynku biurowym należały firmy usługowe, produkcyjne, z sektora informatycznego oraz bankowego. To właśnie na te branże przypadło łącznie 74 proc. zapotrzebowania na powierzchnie biurowe w 2016 r. Warto również zauważyć, że w ostatnim czasie wzrosła rola Warszawy jako atrakcyjnej lokalizacji dla firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych - komentuje Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL. - W ostatnich dwóch latach swoje centra usług zdecydowały się uruchomić w mieście takie marki jak m.in. Credit Suisse, Dentons, DLA Piper, William Demant czy Bain & Company.

Podaż

Spośród ok. 407 tys. mkw. biur oddanych do użytku w Warszawie w ubiegłym roku najwięcej przypadło na Obrzeża Centrum (ponad 123 tys. mkw.), strefę South West (87,6 tys. mkw.) oraz Centralny Obszar Biznesowy (COB; 72,1 tys. mkw.).

Co ciekawe, na Mokotowie oddano zaledwie jeden projekt – Wołoską 24, co jest wynikiem zdecydowanie niższym od długookresowej średniej dla tej dzielnicy. Natomiast aktywność budowlana w tej strefie kształtuje się na poziomie 100 tys. mkw.

Z 675 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych obecnie w budowie 46 proc. realizowane jest w Centrum, a 54 proc. poza nim.

Poziom pustostanów

Poprzedni rok przyniósł duże wahania współczynnika pustostanów w Warszawie. Na koniec roku wskaźnik ten wyniósł 14,2 proc. Można spodziewać się spadku tego parametru w nadchodzących kwartałach. Z około 718,8 tys. mkw. powierzchni dostępnej na wynajem, 32% znajduje się na Mokotowie (prawie 226,9 tys. mkw.).

Czynsze

W 2016 r. najwyższe czynsze transakcyjne pozostały względnie stabilne. Obecnie, miesięczne czynsze w Centrum kształtują się na poziomie od 20,5 do 23,5 euro za mkw., a poza nim wahają się w przedziale 11-17 euro za mkw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA