PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawskie biurowce najbardziej poszukiwanym produktem inwestycyjnym

  • Autor: Propertynews.pl
  • 16 maj 2012 00:21

Warszawskie biurowce najbardziej poszukiwanym produktem inwestycyjnym

Według najnowszego raportu firmy Savills, w pierwszym kwartale 2012 roku na polskim rynku nieruchomości dominował zagraniczny kapitał, a wartość transakcji wyniosła 728 mln euro. To o 21 proc. więcej w stosunku do pierwszego kwartału 2011 roku.

REKLAMA

Agencja szacuje, że wartość transakcji pod koniec roku w Polsce osiągnie poziom porównywalny do wartości z 2011 roku, czyli 2,5 mld euro.

Jak podaje Savills, zagraniczni inwestorzy odpowiadali za ponad 98 proc. wszystkich transakcji w pierwszym kwartale 2012 roku. Były to głównie podmioty ze Stanów Zjednoczonych, Austrii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z danymi Savills, sektor powierzchni handlowych odpowiadał za niemal 80 proc. wartości transakcji odnotowanych w pierwszym kwartale. Największa transakcja na tym rynku dotyczyła kompleksu handlowo-biurowego Złote Tarasy, o powierzchni handlowej 66,2 tys. mkw. i powierzchni biurowej 47,3 tys. mkw. w centrum Warszawy. Kolejną znaczącą transakcją był zakup Alfa Centrum o powierzchni 25 tys. mkw. w Olsztynie przez Rockspring Property Investment Managers od Arka BZWBK Fundusz Rynku Nieruchomości FIZ za 84 mln euro.

- Początek 2012 roku był udany, z utrzymującym się zainteresowaniem ze strony zagranicznych inwestorów, głównie w sektorze nieruchomości handlowych. Tych międzynarodowych inwestorów przyciąga do Polski przede wszystkim ponadprzeciętny wzrost PKB oraz wysoki stopień zaufania konsumentów w kraju, co wpływa na atrakcyjność rynku dla inwestycji, zarówno w stolicy, jak i w głównych miastach regionalnych - komentuje Michał Ćwikliński, dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego w Savills Polska.

Raport Savills wymienia dwie transakcje na rynku powierzchni biurowych w pierwszym kwartale 2012 roku, pomijając sprzedaż Złotych Tarasów, obie w centralnym obszarze biznesu w Warszawie, w związku z tym agencja oczekuje, że zainteresowanie inwestorów będzie się dalej koncentrować na stolicy.

W tym czasie, w sektorze nieruchomości magazynowych odnotowano jedną transakcję inwestycyjną: sprzedaż 10 nieruchomości i jednej działki pod inwestycję przez Prologis funduszowi Hines Global REIT za około 92.8 mln euro.

Savills szacuje, że stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych w centralnym obszarze biznesu w Warszawie wynoszą 6.00 - 6.25% i 6.75% dla biurowców poza ścisłym centrum, podczas gdy w większych miastach regionalnych wynoszą obecnie 7.50%.

Stopy kapitalizacji dla nieruchomości magazynowych w Polsce wynoszą średnio 7.50 - 7.75%, a w sektorze nieruchomości handlowych, stopy kapitalizacji dla najlepszych lokalizacji utrzymały się na stabilnym poziomie 6.00% dla centrów handlowych w głównych miastach regionalnych, podczas gdy dla czołowych galerii handlowych w mniejszych miastach wynoszą 7.00 - 7.50%. Według prognozy agencji Savills, stawki czynszów we wszystkich sektorach pozostaną stabilne w 2012 roku.

- Warszawa jest nadal głównym celem inwestorów i oczekujemy, że biura w najlepszych lokalizacjach w stolicy pozostaną najbardziej poszukiwanym produktem na rynku. Spodziewamy się także wzrostu inwestycji w nieruchomości magazynowe, co jest związane ze wzrostem zainteresowania ze strony najemców na tym rynku - mówi Michał Stępień, starszy konsultant w zespole badań rynkowych Savills Polska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA