PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawskie biurowce pozostaną magnesem dla inwestorów

  • Autor: Propertynews.pl
  • 30 wrz 2013 11:12

Warszawskie biurowce pozostaną magnesem dla inwestorów

Olbrzymia liczba nowych projektów na Woli oraz Służewiu przesuwa centrum warszawskiego rynku biurowego poza historyczne Śródmieście. Nie oznacza to jednak, że deweloperzy zrezygnują z inwestycji w centrum stolicy. Zawsze znajdą się firmy gotowe zapłacić więcej za prestiż śródmiejskiej lokalizacji. O sytuacji na warszawskim rynku powierzchni biurowej dyskutowano podczas panelu "Warszawa biznesową stolicą Europy Środkowej i Wschodniej" zorganizowanego w ramach Property Forum 2013.

REKLAMA

Sesję dotyczącą obecnej sytuacji i prognoz dla warszawskiego rynku biurowego rozpoczął Tomasz Buras, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, Savills Polska.  Jego zdaniem pozycja Warszawy jest bardzo niska, jeśli chodzi o zasoby powierzchni biurowej w porównaniu do innych stolic europejskich. Miasta o porównywalnym potencjale ludności, takie jak Wiedeń, Frankfurt czy Amsterdam mają w tym momencie od 6 do 12 mln mkw. powierzchni biurowej. Warszawa tylko 4 mln. - powiedział Buras.

Deweloperzy jednak bardzo szybko starają się te zaległości nadrobić. Do tej pory powstawał 1 mln mkw. powierzchni co 5 lat. Przy obcnym tempie podaży kolejny milion mkw. nowej powierzchni dla biznesu powstanie najpóźniej za 3 lata - ocenił dyrektor w Savills. Dodał, że w tym momencie aktywność najemców na warszawskim rynku powoduje, że stolica zajmuje zaraz za Londynem i Paryżem 3. miejsce w Europie, jeśli chodzi o podpisywane umowy najmu. 

Tylko w pierwszej połowie br. w Warszawie wynajęto ponad 300 tys. mkw. powierzchni biurowej. To minimalnie więcej, niż na berlińskim oraz monachijskim rynku powierzchni biurowej. W całym 2013 r. na stołeczny rynek trafi kolejne 150 tys. mkw. powierzchni biurowej, w 2014 około 300 tys. mkw., a w 2015 ponad 500 tys. mkw. powierzchni. Najnowsze informacje świadczą o tym, że w budowie lub w planach deweloperów jest zrealizowanie do końca 2016 roku nawet 1,4 mln mkw. powierzchni biurowej. 

Warszawa na celowniku inwestorów

Jednym z najlepszych wyznaczników rosnącej potęgi Warszawy są bardzo ambitne plany i projekty deweloperów, a wśród nich Warsaw Spire firmy Ghelamco. Po zakończeniu inwestycji będzie to jeden z najwyższych i największych biurowców w regionie.

- Realizację projektu rozpoczęliśmy ponad 5 lat temu. To dość dawno, jednak przy tak ogromnych projektach naturalnym jest, że muszą być one rozłożone w czasie. Mocno wierzymy w Warszawę, w jej przeobrażenie i stopniowy rozwój w kierunku zachodnim. Jednym z symboli tej nowej Warszawy powinien być biurowiec Warsaw Spire - zapewnia Jarosław Zagórski, Commercial & Business Development Director, Ghelamco Poland.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA