PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawskie biurowce przodują w zakresie zrównoważonego budownictwa

  • Autor: Propertynews.pl
  • 07 mar 2012 16:57

400 tys. mkw. budowanej powierzchni biurowej w Warszawie ubiega się o certyfikat w zakresie zrównoważonego budownictwa - wynika z najnowszej publikacji Jones Lang LaSalle „Going Green in Eastern Europe".

REKLAMA

Certyfikacja budynków stała się coraz bardziej powszechnym sposobem komunikacji swojego zaangażowania w problematykę „zielonej polityki" wielu deweloperów, właścicieli oraz najemców. Zrównoważone budownictwo to jednak znacznie więcej niż sam proces certyfikacji. To troska o ekologię w szerszym rozumieniu. Zmniejszenie zużycia energii w ramach procesu budowy i użytkowania budynków to zarazem szansa na obniżenie poziomu emisji dwutlenku węgla.

Zgodnie z szacunkami UNEP, w skali globalnej z nieruchomościami wiąże się bowiem około 40 proc. konsumpcji energii, co odpowiada jednej trzeciej emisji gazów cieplarnianych oraz 30 proc. wykorzystywanych surowców.

Zielone budynki charakteryzują się wyższym poziomem wynajęcia, a przy tym łatwiej przyciągają silnych, rozpoznawalnych najemców. Czynniki te znajdują swoje odzwierciedlenie w wyższej wartości nieruchomości. - Zielone budynki staną się synonimem rynkowej jakości, gwarantującym ich właścicielom stabilny poziom czynszów, przychodów z najmu oraz wartości ich portfela aktywów - powiedziała Patricia Lannoije, dyrektor działu doradztwa i badań Jones Lang LaSalle.

- Potrzeba aktywnego działania na rzecz zrównoważonego rozwoju została dostrzeżona przez podmioty działające na rynku nieruchomości, w szczególności w sektorze biurowym. Obecnie około 670 tys. mkw. istniejących powierzchni biurowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej posiada certyfikaty w zakresie budownictwa zrównoważonego, z czego najwięcej, bo aż 35 proc. znajduje się w Pradze. Zielone budynki odnajdziemy także w Warszawie, Bukareszcie i Budapeszcie. Biorąc pod uwagę planowaną podaż, zgodnie z deklaracjami deweloperów idea zrównoważonego rozwoju przyświecać będzie realizacji znacznego odsetka powierzchni biurowej, która trafi na rynek w latach 2012-2014. Liderem w tym względzie pozostaje Warszawa (400 tys. mkw., 17 projektów). Ciekawym przykładem są także Węgry, gdzie o miano zielonych budynków ubiegać się będą wszystkie inwestycje biurowe w budowie planowane do ukończenia w 2013 r. - dodała Patricia Lannoije.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA