PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawskie biurowce przodują w zakresie zrównoważonego budownictwa

  • Autor: Propertynews.pl
  • 07 mar 2012 16:57

400 tys. mkw. budowanej powierzchni biurowej w Warszawie ubiega się o certyfikat w zakresie zrównoważonego budownictwa - wynika z najnowszej publikacji Jones Lang LaSalle „Going Green in Eastern Europe".

REKLAMA

Certyfikacja budynków stała się coraz bardziej powszechnym sposobem komunikacji swojego zaangażowania w problematykę „zielonej polityki" wielu deweloperów, właścicieli oraz najemców. Zrównoważone budownictwo to jednak znacznie więcej niż sam proces certyfikacji. To troska o ekologię w szerszym rozumieniu. Zmniejszenie zużycia energii w ramach procesu budowy i użytkowania budynków to zarazem szansa na obniżenie poziomu emisji dwutlenku węgla.

Zgodnie z szacunkami UNEP, w skali globalnej z nieruchomościami wiąże się bowiem około 40 proc. konsumpcji energii, co odpowiada jednej trzeciej emisji gazów cieplarnianych oraz 30 proc. wykorzystywanych surowców.

Zielone budynki charakteryzują się wyższym poziomem wynajęcia, a przy tym łatwiej przyciągają silnych, rozpoznawalnych najemców. Czynniki te znajdują swoje odzwierciedlenie w wyższej wartości nieruchomości. - Zielone budynki staną się synonimem rynkowej jakości, gwarantującym ich właścicielom stabilny poziom czynszów, przychodów z najmu oraz wartości ich portfela aktywów - powiedziała Patricia Lannoije, dyrektor działu doradztwa i badań Jones Lang LaSalle.

- Potrzeba aktywnego działania na rzecz zrównoważonego rozwoju została dostrzeżona przez podmioty działające na rynku nieruchomości, w szczególności w sektorze biurowym. Obecnie około 670 tys. mkw. istniejących powierzchni biurowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej posiada certyfikaty w zakresie budownictwa zrównoważonego, z czego najwięcej, bo aż 35 proc. znajduje się w Pradze. Zielone budynki odnajdziemy także w Warszawie, Bukareszcie i Budapeszcie. Biorąc pod uwagę planowaną podaż, zgodnie z deklaracjami deweloperów idea zrównoważonego rozwoju przyświecać będzie realizacji znacznego odsetka powierzchni biurowej, która trafi na rynek w latach 2012-2014. Liderem w tym względzie pozostaje Warszawa (400 tys. mkw., 17 projektów). Ciekawym przykładem są także Węgry, gdzie o miano zielonych budynków ubiegać się będą wszystkie inwestycje biurowe w budowie planowane do ukończenia w 2013 r. - dodała Patricia Lannoije.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA