PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawskie zabytki idą pod młotek

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 sie 2013 09:40

Warszawskie zabytki idą pod młotek

Warszawski rynek nieruchomości komercyjnych to zdecydowanie największy i najszybciej rozwijający się tego typu sektor w Polsce. Urząd Miasta St. Warszawy chce to wykorzystać - przygotowuje przetargi na sprzedaż nieruchomości. Wśród nich znajdują się prawdziwe perełki architektury.

REKLAMA

W tym momencie są prowadzone procedury przetargowe związane z dwiema dużymi, zabytkowymi nieruchomościami w Warszawie. Chodzi o Pałac Szaniawskich przy ul. Miodowej 8 oraz kamienicę przy ul. Złotej 83.

- Stołeczny Konserwator Zabytków z dużym zainteresowaniem postrzega rosnące zainteresowanie realizacjami inwestycyjnymi na terenie obiektów zabytkowych. Mogą się stać się dla zabytków szansą na poprawę ich stanu zachowania, a często daniem im nowego życia. Niezbędnym warunkiem jest oczywiście poszanowanie wartości zabytkowych danego obiektu - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Piotr Brabander, dyrektor Stołecznego Biura Konserwatora Zabytków.

Nieruchomość gruntowa, zabudowana, położona w Warszawie w dzielnicy Śródmieście, przy ul. Miodowej 8 zajmuje 1.451 mkw. Na części działki usytuowany jest budynek Pałacu Szaniawskich, wybudowany w pierwszej połowie XVIII wieku, następnie przebudowywany, w czasie II wojny światowej zniszczony i po wojnie odbudowany w stylu klasycystycznym. Budynek ma dwie kondygnacje nadziemne i poddasze, jest podpiwniczony, z garażem podziemnym pod dziedzińcem, o powierzchni użytkowej 2,2 tys. mkw. i kubaturze części nadziemnej 7 tys. m3.

Aktualnie budynek nie jest użytkowany (dotychczas był wykorzystywany na cele biurowe przez Urząd m.st. Warszawy). Budynek wraz z gruntem wpisany jest do rejestru zabytków prowadzonego przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Nieruchomość znajduje się na terenie, gdzie możliwa jest budowa obiektów wielofunkcyjnych o wysokości zabudowy do 20 m. Ponadto jest w granicach obszaru uznanego za pomnik historii. 

Termin przetargu został ustalony na dzień 10 września br.

Z kolei nieruchomość przy ul. Złotej 83 zajmuje działkę o powierzchni 1,5 tys. mkw. na terenie dzielnicy Wola. Budynek objęty jest wpisem do rejestru zabytków. Jest to kamienica wzniesiona w latach 1896-1899 dla Wolfa Krongolda. To  kamienica sześciokondygnacyjna, podpiwniczona z poddaszem nieużytkowym, z lokalami użytkowymi w poziomie parteru. Aktualnie budynek ze względu na zły stan techniczny nie jest użytkowany.

Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi możliwa jest m.in. adaptacja budynku na cele użytkowe, jednakże ww. prace muszą być zgodne z zasadami ochrony zabytków i nie mogą wiązać się degradacją walorów architektonicznych obiektu.

Nieruchomość oczekuje na podpisanie przez prezydenta Warszawy zarządzenia w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży w drodze przetargu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA