PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wartość sprzedaży wierzytelności hipotecznych może osiągnąć nawet 70 mld euro

  • Autor: propertynews.pl
  • 15 kwi 2015 12:54

W pierwszym kwartale 2015 r. wartość sprzedaży wierzytelności związanych z nieruchomościami komercyjnymi (CRE) i nieruchomości sprzedawanych po przejęciu własności (REO) w Europie wyniosła 12,2 mld euro - wynika z najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield „Europejski rynek sprzedaży wierzytelności hipotecznych”. W br. sprzedaż wierzytelności hipotecznych może osiągnąć poziom 60-70 mld euro.

REKLAMA

Autorzy raportu wskazują na wzrost aktywności na terenie całej Europy, między innymi we Włoszech, gdzie zgodnie z oczekiwaniami w pierwszych miesiącach bieżącego roku zawarto transakcje o wartości przekraczającej 1 mld euro. To ponad dwa i pół razy tyle, co wolumen obrotów odnotowanych w całym 2014 r. Pod względem liczby zawartych transakcji w pierwszym kwartale Włochy znalazły się na trzecim miejscu w Europie.

Po rekordowym ubiegłym roku łączna wartość transakcji sfinalizowanych w pierwszym kwartale 2015 r. zmniejszyła się o 49 proc. w porównaniu zarówno z pierwszym, jak i z czwartym kwartałem 2014 r. Świadczy to o wysokim poziomie aktywności na rynku europejskim w 2014 r., w czym główny udział miały procesy oddłużania przeprowadzane przez IBRC, NAMA i RBS.

Warto zwrócić uwagę, że wartość obrotów w pierwszym kwartale bieżącego roku stanowi ok. 53 proc. wolumenu odnotowanego w całym 2012 r., co unaocznia skalę zmian, jakie zaszły na europejskim rynku sprzedaży wierzytelności CRE i nieruchomości REO na przestrzeni ostatnich 3-4 lat. W 2012 r. zawarto transakcje o łącznej wartości zaledwie 23,2 mld euro i praktycznie tylko na czterech głównych rynkach, tj. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii i Niemczech. Ponadto wartość jednostkowa tylko siedmiu transakcji przekroczyła 1 mld euro. Od 2012 r. nie tylko znacząco wzrósł poziom aktywności, lecz także wyraźnie poszerzył się jej zakres geograficzny oraz wachlarz produktów oferowanych na rynku.

Na Wielką Brytanię i Irlandię przypadło łącznie prawie dwie trzecie obrotów w pierwszym kwartale 2015 r., ale wolumen sfinalizowanych transakcji sprzedaży zmniejszył się w tych krajach odpowiednio o 47 proc. i 68 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2014 r. Dane te lepiej świadczą o skali aktywności w ubiegłym roku, niż o prognozach na bieżący rok. Zgodnie z przewidywaniami przedstawionymi przez firmę Cushman & Wakefield w raporcie dotyczącym czwartego kwartału 2014 r. powyższy spadek wartości wynikał głównie z zakończenia w ubiegłym roku większości procesów oddłużania przez wiele brytyjskich i irlandzkich banków i agencji zarządzania aktywami, między innymi przez IBRC, RBS i Lloyds Banking Group.  Pomimo oznak spowolnienia aktywności na głównych rynkach europejskich, kilku dużych graczy, w tym agencja NAMA, nadal dysponuje licznymi nieruchomościami o zwiększonym ryzyku, które wymagają restrukturyzacji.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA