PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

„Wewnętrzna” konkurencja zagrożeniem dla Krakowa

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 29 sty 2016 08:22

„Wewnętrzna” konkurencja zagrożeniem dla Krakowa Konrad Dziewoński, prezes zarządu Grupy Buma

Według rankingu wiodących lokalizacji dla inwestorów nowoczesnych usług biznesu prowadzonego przez Instytut Tholons, Kraków plasuje się już drugi rok z rzędu na dziewiątym miejscu wśród miast na świecie, a zajmuje pierwsze miejsce wśród europejskich miast. - Sektor ten to główny odbiorca nowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie, dlatego według mnie atrakcyjność rankingu Tholons jest silnie skorelowana z atrakcyjnością rynku deweloperskiego „biurowego” - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Konrad Dziewoński, prezes Grupy Buma.

REKLAMA

- Niewątpliwy wpływ na dobry wynik miasta (a zatem również na atrakcyjność dla dewelopera) mają działające w nim uniwersytety, kształcące na wysokim poziomie przyszłych pracowników, a także bogata oferta kulturalna, zachęcająca młodych ludzi do osiedlania się - mówi Konrad Dziewoński. - Branża outsourcingowa z zasady rozwija się w mieście, którego mieszkańcy posługują się wieloma językami obcymi, śledzą na bieżąco rozwój technologii oraz mają rozwinięte umiejętności z zakresu IT, marketingu czy księgowości.

Jak wyjaśnia prezes Grupy Buma, powyższe aspekty wpływają na to, że w Krakowie wykonywane są coraz bardziej skomplikowane procesy. Inwestorzy wybierają miasto na swoją lokalizację, bo wiedzą, że ich przyszli pracownicy bazują na doświadczeniu, które mieli okazję zdobyć w innych firmach, dzięki czemu teraz mogą im zostać powierzone trudniejsze prace, w tym np. organizowanie podobnych placówek BPO w innych zakątkach świata.

- Oczywiście mówiąc o rozwoju sektora BPO/SSC/IT w Krakowie, nie można pominąć niższych niż na Zachodzie kosztów pracy i aspektów politycznych, w tym np. konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, przez który Ukraina utraciła na atrakcyjności inwestycyjnej - mówi. - Ważna jest wielkość danego kraju (np. Słowacja jest zbyt małym państwem, by móc zaoferować dużą liczbę wykształconych pracowników), a także różnice kulturowe oraz czasowe, powodujące, że część firm nie decyduje się na otworzenie centrum BPO w Indiach czy Chinach mimo niższych kosztów pracy.

Zdaniem prezesa przeszkodą dla deweloperów są zawiłości m.in. prawa budowlanego, czy też procedur związanych z uzgodnieniami środowiskowymi. Proces przygotowania inwestycji i budowy wydłuża się często, nie ze względu na pracę urzędników, ale z powodu wysokiego stopnia skomplikowania prawa. - Urzędnik mający do czynienia z ustawą sformułowaną w sposób niejednoznaczny, nakłada czasem nie do końca uzasadnione procedury, do których muszą stosować się inwestorzy. Na pewno istotnym czynnikiem jest dobra współpraca z lokalnymi władzami i jej pomoc w rozwiązywaniu istniejących problemów, co pomaga stworzyć dobry klimat inwestycyjny. Jednym z najprostszych przykładów jest uruchomienie dodatkowej komunikacji w okolicy istniejących biurowców - mówi Konrad Dziewoński. - Powyższe, czyli tworzenie dobrego klimatu inwestycyjnego dotyczy również zachęt stosowanych przez władze i agencje centralne, czyli na poziomie państwa. Klienci deweloperów to bardzo często znane koncerny ogólnoświatowe, które oczekują zachęt od państwa, w którym zamierzają inwestować. Ważnym czynnikiem dobrego klimatu dla firm omawianego sektora jest odpowiednia współpraca z uczelniami, które powinny w kształceniu uwzględniać potrzeby pracodawców.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA