PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wiceprezes PKO BP: Biura najbezpieczniejsze w ocenie banków

  • Autor: Propertynews.pl
  • 16 maj 2012 16:17

Wiceprezes PKO BP: Biura najbezpieczniejsze w ocenie banków

Od inwestorów projektów komercyjnych zainteresowanych finansowaniem zewnętrznym banki oczekują dziś zaangażowania środków własnych na poziomie od 30 do 40 proc. - powiedział podczas sesji Rok wyzwań - perspektywy rozwoju i zagrożenia na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, odbywającej się w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Andrzej Kołatkowski, wiceprezes zarządu PKO Bank Polski.

REKLAMA

W trakcie dyskusji Jan Mroczka, prezes Rank Progress, zaznaczył jednak, że jego firma otrzymała już oferty od banków, gdzie wymagany wkład własny to 25 proc.

Jak twierdzi Andrzej Kołatkowski, obecnie marża kredytów na projekty komercyjne wynosi przynajmniej 1,25 proc. - Banki sprzyjają takim inwestycjom, w przypadku których współczynnik komercjalizacji wynosi 50 proc. w momencie uruchomienia kredytu oraz 80-90 proc. w chwili jego finalizacji - podkreśla Kołatkowski.

Jak dodaje, każdy bank stosuje te same metody oceny ryzyka kredytowego, z jednym zastrzeżeniem. - W przypadku kiedy realizowany projekt przekracza podstawowe parametry finansowe kredytobiorcy - mam tu na myśli skalę projektu w stosunku do przychodów i funduszy własnych - banki są bardziej skłonne finansować spółki celowe powołane dla takich przedsięwzięć. Są jednak ostrożniejsze w ocenie projektu i otoczenia, w jakim będzie realizowany - mówi.

Wiceprezes zarządu PKO Bank Polski podkreśla, że istotnym czynnikiem branym pod uwagę jest okres kredytowania. Im dłuższy, tym ryzyko jest większe. Maksymalnie takie kredytowanie jest przyznawane na 15-20 lat.

Kołatkowski wyjaśnia, że inwestorom jest łatwiej o kredyt na projekty komercyjne realizowane w Warszawie niż w miastach regionalnych, gdzie banki oczekują wyższego poziomu komercjalizacji.

- Ocena parametrów zależy od sytuacji na rynku i to nie tylko tym globalnym, czy danego kraju, ale lokalnym, na terenie którego powstanie dane przedsięwzięcie - podsumowuje ekspert.

Oceniając poszczególne segmenty rynku nieruchomości komercyjnych, Andrzej Kołatkowski twierdzi, że rynek powierzchni biurowych w Polsce nie jest jeszcze „przegrzany". Jak mówi, obecnie współczynnik pustostanów wynosi tu od 5-10 proc., a nowe powierzchnie spotykają się z właściwym zainteresowaniem ze strony najemców. 60 proc. rynku powierzchni biurowej jest zlokalizowane w Warszawie, pozostałe, aktywne rynki (Kraków, Wrocław, Trójmiasto i Poznań) skupiają łącznie około 40 proc. powierzchni.

Na rynku warszawskim komercjalizuje się obecnie 600 tys. mkw. powierzchni biurowej rocznie, a w pozostałych miastach, gdzie rynki te rozwijają się, komercjalizowanych jest w ciągu roku około 400 tys. mkw. powierzchni. - Z uwagi na taką asymetrię w rozwoju rynku powierzchni biurowej, w Warszawie wymagane są niższe współczynniki komercjalizacji przy strukturyzacji projektu niż w pozostałych miastach - uzasadnił Kołatkowski.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA