PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wielka wyprzedaż europejskich biurowców

  • Autor: Propertynews.pl
  • 07 sty 2016 14:35

Wielka wyprzedaż europejskich biurowców Jarosław Pilch, Savills

Według międzynarodowej agencji doradczej Savills, w trzecim kwartale 2015 roku nastąpił wzrost popytu na nowoczesne powierzchnie biurowe. W 18 miastach europejskich uwzględnionych w badaniu przez Savills, w trzecim kwartale 2015 wolumen transakcji najmu wyniósł prawie 2,4 miliona mkw., o 21 proc. więcej niż w tym samym okresie w roku 2014 i o 11 proc. więcej od średniej z ostatnich pięciu latach.

REKLAMA

Ponad połowa z badanych rynków odnotowała wzrost aktywności najemców o ponad 35 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Najwyższy wzrost wolumenu zaobserwowano w Dublinie i Amsterdamie – odpowiednio o 142 proc. i 120 proc.; w Dublinie dzięki ekspansji branży usług teleinformatycznych i profesjonalnych a w Amsterdamie głównie dzięki dużym transakcjom w sektorze TMT (technologie, media, telekomunikacja).

- Wtórnym efektem poprawy warunków ekonomicznych w strefie Euro była zwiększona aktywność na rynku fuzji i przejęć, co w konsekwencji spowodowało znaczną ekspansję firm prawnych i finansowych, zmuszonych do dostosowania powierzchni do zwiększającej się liczby pracowników - dodaje Matthew Fitzgerald z Zespołu Reprezentacji Najemcy w Savills w Wielkiej Brytanii.

- Zaostrzone wymogi regulacyjne skłoniły wiele firm do poszerzenia własnych działów audytu lub outsourcingu usług audytowych, co w konsekwencji zwiększyło popyt na powierzchnię biurową. Ekspansja firm w połączeniu z nadchodzącym spadkiem podaży powierzchni biurowej w wielu miastach powoduje, że najemcy są zmuszeni do natychmiastowej reakcji w celu zabezpieczenia korzystnych dla siebie umów najmu - zaznacza.

Czynsze wzrastają także poza Centralnymi Obszarami Biznesu (COB) w kluczowych miastach. Wraz ze wzrostem popytu, powierzchnia biurowa o wysokim standardzie staje się coraz droższa. Sytuacja na rynku zmusza najemców poszukujących dobrego stosunku ceny do jakości do rozpatrywania ofert w biurowcach, zlokalizowanych poza centrum. Wraz z postępującym ożywieniem gospodarczym w Europie, od 2010 roku obserwujemy stały spadek współczynnika pustostanów. W trzecim kwartale 2015 roku współczynnik ten spadł do 8,2 proc., co jest najniższą wartością od 2008 roku. Najwyższy spadek współczynnika pustostanów odnotowano w Dublinie (-3,4 punkty procentowe) oraz w Londynie (-3,1 punkty procentowe) co miało związek ze zwiększoną aktywnością najemców i niskim wolumenem nowej podaży dostarczanej na rynek.

- Aktywność deweloperów w Europie jest nadal stosunkowo niewielka, dlatego w takich miastach jak Sztokholm, Dusseldorf, Londyn, Frankfurt i Kolonia odnotowaliśmy w 2015 roku mniejszą liczbę projektów biurowych oddanych do użytkowania - mówi Eri Mitsostergiou, dyrektor Działu Badań Europejskich w Savills. - Na pozostałych rynkach objętych badaniem aktywność deweloperów wzrosła, dlatego spodziewamy się 4 proc. wzrostu całkowitej nowej podaży w 2015 roku w stosunku do 2014 - dodaje.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA