PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

WKG: Tutaj tworzymy nowy wizerunek Polski Wschodniej

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 28 wrz 2017 08:00

WKG: Tutaj tworzymy nowy wizerunek Polski Wschodniej

Ponad 1500 gości, 33 merytoryczne debaty, 2 dni spotkań i dyskusji, których hasłem przewodnim jest w tym roku: „Pomysł na Wschód” – w Białymstoku rozpoczął się Wschodni Kongres Gospodarczy 2017 (Eastern Economic Congress – EEC). W rekordowej pod względem frekwencji, czwartej już edycji wydarzenia, biorą udział liczne delegacje z wielu europejskich krajów, m.in. tych sąsiadujących z Polską Wschodnią.

REKLAMA– Nie ma drugiej tak dużej i wieloaspektowej debaty o Polsce Wschodniej. Rekordowa frekwencja, ponad 1500 uczestników, duże zainteresowanie biznesu dowodzą, że takie wydarzenie jest temu regionowi potrzebne – mówi Wojciech Kuśpik, inicjator i organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego, prezes Grupy PTWP. – Szczególnie cieszy nas obecność delegacji zagranicznych, w tym wizyta licznej grupy gości z Białorusi, czy z Litwy. Wschodni Kongres Gospodarczy ma służyć rozwijaniu relacji z naszymi sąsiadami, a najlepiej buduje się je właśnie podczas tego rodzaju spotkań, stwarzających przestrzeń do merytorycznych, ważnych dla przyszłości Polski Wschodniej, dyskusji – dodaje.

– Wschodni Kongres Gospodarczy to inicjatywa o młodej metryce, ale o wysokim prestiżu, odpowiedź na uzasadnione aspiracje regionu – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników Kongresu, odczytanym przez swojego doradcę, Cezarego Kochalskiego, w trakcie uroczystej inauguracji.

W swoim przesłaniu podkreślił, że w Polsce Wschodniej udaje się tworzyć wschodnią, makroregionalną tożsamość gospodarczą, czemu sprzyjają prężnie rozwijające się ośrodki akademickie, zwiększająca się liczba wykształconych młodych ludzi i interesujące pomysły na innowacyjne biznesy. Dobrym prognostykiem jest również współpraca międzynarodowa, w tym inwestycje takie jak: Via Carpatia, Via Baltica i Nowy Jedwabny Szlak.

W inauguracji IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego, poza jego organizatorem, Wojciechem Kuśpikiem, udział wzięli: Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego, Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski oraz Tomasz Kozłowski, prezes Podlaskiego Związku Pracodawców i przewodniczący Podlaskiego Forum Gospodarczego. – Tutaj tworzymy nowy wizerunek Polski Wschodniej – zaznaczył w swoim wystąpieniu marszałek.

Otwarcie Kongresu swoją obecnością uświetnił Petar Djokić, minister przemysłu, energetyki i górnictwa Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny. – Podobnie jak Polsce Wschodniej, Republice Serbskiej Bośni i Hercegowiny przyświeca idea jak najszybszego rozwoju gospodarczego – deklarował. Dodał, że w 2016 roku Republika Serbska Bośni i Hercegowiny rozwijała się w tempie 3 proc. PKB, a tamtejszy przemysł co roku notuje wzrost, szczególnie w sektorze energetyki. Jak zapowiedział, do roku 2030 jego kraj chce zainwestować łącznie około 11 mld euro w tę dziedzinę gospodarki i oferuje polskim firmom, także z regionu Polski Wschodniej, współpracę przy planowanych inwestycjach. – Jesteśmy świadomi w jak znacznym stopniu współpraca między regionami jest przyszłością Europy – podsumował.

Uczestnicy pierwszej z debat IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego wspólnie poszukiwali najlepszych „pomysłów na Wschód”, dyskutując o potencjalnych kierunkach rozwoju tego regionu, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów wsparcia w ramach programów UE i programów krajowych.

– Rozwój naszego regionu jest wyraźnie widoczny, duże w tym znaczenie środków zewnętrznych, krajowych i europejskich. W stosunku do innych regionów Polski musimy jednak wciąż nadrabiać zaległości i gonić inne województwa – mówił marszałek Jerzy Leszczyński. – Wytwarzane tutaj towary sprzedajemy przede wszystkim do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, krajów skandynawskich. A Wschód? Przyszłość jest na Wschodzie, zarówno jeżeli chodzi o handel, jak i o inwestycje – dodał, zwracając uwagę, że wykorzystanie tej szansy wiąże się z kolejnymi znacznymi nakładami na infrastrukturę. – Bez rozwoju infrastruktury nie będziemy mogli pełnić roli bramy na Wschód Dobrze, że Via Carpatia już się zarysowała, ale ten europejski korytarz wciąż jest tylko w naszych marzeniach. Zabiegamy o to, by Unia Europejska uznała ten projekt za priorytetowy – dodał.

Jacek Socha, partner w PwC, podkreślał, że oprócz budowy Via Carpatii, istotne będzie powodzenia rządowych planów dotyczących Centralnego Portu Komunikacyjnego.
– Zrealizowanie tego zamysłu oznaczałoby, że miasta wschodniej Polski w ciągu dwóch godzin zyskują dostęp do dużego portu lotniczego, a po następnych dwóch godzinach będzie można dotrzeć do niemal każdego zakątka Europy – mówił, dodając, że może to mieć kluczowe znaczenie dla określenia roli Polski Wschodniej jako bramy na Wschód.

– Widzimy ogromny postęp w Polsce Wschodniej, także jeśli chodzi o infrastrukturę – mówił z kolei Wolfgang Munch zastępca dyrektora wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. Zwrócił również uwagę, że infrastruktura sama w sobie nie jest tym, co sprawi, że Polska Wschodnia stanie się regionem klasy światowej. Warto przede wszystkim postawić na to, co ten region już ma, a co wciąż pozostaje niedoceniane.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA