PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Władze Kielc zainteresowane wynajmem biur na wyremontowanym dworcu PKP

  • Autor: PAP
  • 18 lut 2013 09:36

PKP przygotowuje się do rozpoczęcia remontu kieleckiego dworca kolejowego. Po przebudowie budynek ma służyć nie tylko celom komunikacyjnym. Inwestycja szacowana na 12 mln zł ma być zakończona w 2015 r.

REKLAMA

Polskie Koleje Państwowe S.A. zaproponowały władzom Kielc wynajęcie powierzchni w budynku dworca PKP, który ma przejść gruntowną przebudowę. Koleje chcą mieć gwarancję najmu pierwszej kondygnacji budynku po wykonaniu inwestycji. Miasto jest zainteresowane biurami i przede wszystkim uporządkowaniem dworca, który ma ponad 40 lat i od kilkunastu nie był remontowany.

"Dworzec jest w ścisłym centrum Kielc, mogłyby tam mieć siedziby jednostki samorządowe zajmujące się innymi sferami komunikacji. Propozycja PKP jest więc ciekawa. Prezydent polecił nam przygotowanie dla kolei uwag dotyczących dworca, które mogą być ujęte w planie remontu obiektu" - poinformował PAP dyrektor miejskiego Biura Planowania Przestrzennego Artur Hajdorowicz.

Według kieleckich planistów powinna być zachowana bryła dworca i zewnętrzne pokrycie szkłem, w którym odbija się reprezentacyjna ulica Kielc - Sienkiewicza. Znajdująca się w środku dwupoziomowa hala obsługi ruchu pasażerskiego obecnie nie jest w pełni wykorzystana. Pierwszy poziom budynku mógłby być bardziej zabudowany, ale z pozostawieniem przestrzeni dla światła przepuszczanego przez świetliki w dachu.

Propozycje te mogą znaleźć się w planach remontu, na który PKP zarezerwowała 12 mln zł. "Kwota ta może się zmienić po dokładnym zweryfikowaniu dokumentacji projektowej i kosztorysu inwestorskiego, które jeszcze są opracowywane. PKP przygotowują się właśnie do rozpoczęcia inwestycji na kieleckim dworcu, planowane zakończenie prac to koniec 2015 roku" - poinformowała PAP Aleksandra Dąbek z zespołu prasowego PKP.

Władze Kielc przy okazji remontu dworca chcą uporządkować teren wokół niego - zarówno od strony centrum miasta, jak i części dawnej dzielnicy przemysłowej, dla której powstaje nowy plan zagospodarowania przewidujący nowoczesną zabudowę mieszkalną.

W Kielcach krzyżują się trasy kolejowe prowadzące do Warszawy, Krakowa i Częstochowy. W ciągu doby budynek dworca obsługuje pasażerów ponad 50 połączeń osobowych.

Historia kieleckiego dworca sięga 1885 roku, kiedy to została uruchomiona Iwangorodzko-Dąbrowska Linia Kolejowa. Do 1966 roku funkcję tę pełnił secesyjny dworzec zbudowany w czasach zaborów. Na jego miejscu w 1971 roku stanął nowoczesny wówczas, socrealistyczny budynek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA