PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wojewódzka Konserwator Zabytków o pawilonie Emilia: Wpis do rejestru nie wyklucza przeniesienia

  • Autor: PAP
  • 04 sty 2017 09:43

Wojewódzka Konserwator Zabytków o pawilonie Emilia: Wpis do rejestru nie wyklucza przeniesienia Pawilon Emilia w nowej lokalizacji, fot BBGK Architekci

Wojewódzka Konserwator Zabytków wpisała do rejestru zabytków rozbierany właśnie pawilon Emilia. - Wpis do rejestru jakiegokolwiek nie wyklucza translokacji, ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oczywiście dopuszcza translokację obiektu zabytkowego w uzasadnionych przypadkach - wyjaśniła Barbara Jezierska.

REKLAMA

Przypomnijmy: Wojewódzka Konserwator Zabytków pod koniec ub. roku zdecydowała o wpisaniu budynku do rejestru zabytków. Jezierska powiedziała we wtorek, że dopiero teraz dokonała wpisu, ponieważ w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego toczyło się postępowanie odwoławcze ze strony inwestora na zainicjowaną na początku ub. roku procedurę wpisu Emilii do rejestru zabytków. Finalnie resort odrzucił skargę właściciela pawilonu.

- Wpis powoduje to, że konserwator stołeczny będzie miał nadzór nad całym procesem translokacji, będzie mógł wydawać zgody i pozwolenia. Wpis do rejestru zabytków ma kontrolować prawidłowość demontażu i translokacji - powiedziała Wojewódzka Konserwator Zabytków. Podkreśliła, że celem wpisu nie jest blokowanie przeniesienia Emilii.

Pełniący obowiązki dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Michał Krasucki twierdzi, że wpis do rejestru nie jest konieczny, ponieważ miasto na mocy porozumienia z inwestorem zapewnia ochronę pawilonu. Ten argument jednak nie przekonuje Jezierskiej.

"To ja pytam na jakiej podstawie nadzoruje demontaż, na jakiej podstawie kontroluje, bo przecież jeżeli nie ma żadnej formy ochrony, czyli nie ma wpisu do rejestru i nie znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, to nadzór stołecznego konserwatora zabytków nad procesem demontażu jest bezprawny" - powiedziała Jezierska.

We wpisie do rejestru został ujęty sam budynek. "W sytuacji, kiedy Emilia zostanie przeniesiona nie ma sensu wpisywać pasażu i łączników, nie mówiąc już o tych dwóch kondygnacjach budynku sąsiedniego, które są w tej chwili użytkowane przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Taki wpis miał sens w momencie, kiedy Emilia zostałaby na miejscu. Jedyną wartością w tej chwili tego obiektu jest jego konstrukcja żelbetowa" - przekonywała.

Krasucki powiedział, że nie rozumie powodów decyzji Jezierskiej. "Rozumiałbym, gdyby ten wpis był jeszcze trzy miesiące temu przed rozpoczęciem demontażu (pawilonu) i gdyby obejmował całość, tzn. pawilon Emilia, pasaż i partner budynku z tyłu, bo to tworzyło pierwotny kontekst, układ urbanistyczny" - powiedział Krasucki.

  • 1
  • 2
  • podatnik 2017-01-04 10:29:07
    Niech go odkupi Minister Kultury prof. Gliński za 115mln, tak samo jak hotel Cracovia i oba te CUDA przeniesie i postawi np. w Licheniu.. Oba te znamienite przybytki architektury okresu wczesnego Breżniewa będą mogły wejść w głęboki, estetyczny dialog z Bazyliką, która z kolei reprezentuje modernistyczny cygański religionizm. Pielgrzymi na pewną padną na kolana.. Taką decyzję ministra docenią też myślę inwestorzy, na których miejscu z pewnym niepokojem odbierałbym dzisiejsze wypadki. Mińsk-Pyojang-Warszawa tworzą dzisiaj nową jakość nie tylko w architekturze.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA